Ο Ουίλμπεκιν «σκότωσε» τον Ολυμπιακό!

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ αξιοποίησε την έδρα της και κέρδισε τον Ολυμπιακό με 71-70, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε ολοκληρωτικά στους Ισραηλινούς, οι οποίοι είχαν αρχικά ένα προβάδισμα με 20-16 στο τέλος της 1ης περιόδου, ενώ πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, στο +10, με σκορ 39-29 υπέρ τους.

Ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά στην 4η περίοδο. Ο Σακίλ ΜακΚίσικ (14π.) με γκολ-φάουλ, έβαλε μπροστά την ομάδα του, με 69-65, στο τελευταίο λεπτό. Μετά από μία άστοχη επίθεση για κάθε ομάδα, ο Σκότι Ουίλμπεκιν κέρδισε φάουλ για τρεις βολές στα 25’’ και τις έβαλε όλες, με αποτέλεσμα η Μακάμπι να μειώσει σε 69-68. Στα 20’’, ο Ουέιντ Μπόλντγουιν πήγε στις βολές και έβαλε τη δεύτερη, για να κάνει το 70-68 για την ομάδα του Πειραιά.

Εκεί, μετά από τάιμ άουτ του Γιάννη Σφαιρόπουλου, η μπάλα πήγε στον Σκότι Ουίλμπεκιν, ο οποίος πήρε τρίποντο και μάλιστα ευστόχησε, στα 10’’ πριν από το φινάλε, για να κάνει το 71-70.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 39-29, 52-50, 71-70.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ: Μπράιαντ 13 (3), Ουίλμπεκιν 21 (4), Έισι, Ρέινολντς 4, Καλοϊάρο 8 (2), Χάντερ 9, Άβντιγια 2, Τζάκσον 3 (1), Ντόρσεϊ 9, Τζ. Κοέν, Στανταμάιρ, Ζούσμαν 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρότσεστι 3 (1), Μπόλντουιν 13 (1), Πολ 5 (1), Κόνιαρης, Μπάικς 4, Βεζένκοφ 9 (3), Πρίντεζης 8 (1), Παπανικολάου 8, Ρούμπιτ, Έλις 6, ΜακΚίσικ 14.