ΑΕΚ... παντός καιρού!

Το παιχνίδι κόντρα στην Σαρλερουά είχε δύο… όψεις για την ΑΕΚ. Από τη μία το πολύ κακό ξεκίνημα, όπου στα πρώτα 7’30” του αγώνα η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς δέχτηκε 16 πόντους και έμοιαζε μπλοκαρισμένη. Και μέσα σ’ όλα, έδινε την εντύπωση, στα πρώτα λεπτά, πως οι Βέλγοι θα είναι ανταγωνιστική μέχρι τέλους. Όλα αυτά, όμως ήταν σενάρια μέχρι τη στιγμή που εμφανίστηκε η… πραγματική ΑΕΚ στο παρκέ. Μια ομάδα που «πνίγει» τον αντίπαλό της μέσα από την άμυνα και καθορίζει την μοίρα της μόνη της.

Αυτή ήταν η ΑΕΚ των υπόλοιπων 30 λεπτών του αγώνα. Μια ομάδα που «εκτέλεσε» στην εντέλεια το πλάνο του προπονητή της και επιβράβευσε με τον καλύτερο τρόπο τον κόσμο που έκανε το ταξίδι για το Βέλγιο και εν την άφησε, για ένα ακόμα παιχνίδι, να παίζει μόνη. Το πιο σημαντικό, όμως, είναι πως η Βασίλισσα έδειξε αντίδραση ακόμα και σε παιχνίδι στο οποίο δεν ξεκίνησε καλά και δεν της… πήγε από τα πρώτα λεπτά. Και αυτό έχει ξεχωριστή σημασία για το ψυχολογικό κομμάτι.

Βεβαίως, σε αυτό βοήθησε και το… γκάζι του Σλοβένου προπονητή, ενώ το σκορ ήταν 16-10. Ο Ζντοβτς είχε διαγνώσει το πρόβλημα και φρόντισε να το επισημάνει στους παίκτες του. Αυτοί με την σειρά τους έπαιξαν βάσει δυνατοτήτων και όλα πήραν τον δρόμο τους στο «Spiroudome».