Εύκολη νίκη με «κατοστάρα» για τη Μπάμπεργκ

Η Μπάμπεργκ έχει το προβάδισμα, αλλά η Μπάνβιτ την... έδρα

Σε μία εύκολη επικράτηση έφτασε η Μπάμπεργκ στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα.

Συγκεκριμένα, οι Βαυαροί υποδεχόντουσαν στην «Brose Arena» την ουραγό του βαθμολογικού πίνακα Μπρεμερχάβεν την οποία «καθάρισαν» με… συνοπτικές διαδικασίες με σκορ 100-74.

Από την πρώτη κιόλας περίοδο, η αντίπαλος της ΑΕΚ στην φάση των «8» του Basketball Champions League, κρατούσε τα ηνία του αγώνα, ενώ είχε σε μεγάλο βράδυ τον Κλιφ Αλεξάντερ που «άγγιξε» το νταμπλ-νταμπλ με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ ενώ είχε 1 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 17 λεπτά συμμετοχής, ενώ εκτός έμεινε ο Νίκος Ζήσης.

Για την ιστορία, από τους φιλοξενούμενους ο Κιθ Μπένσον ξεχώρισε έχοντας 20 πόντους και 9 ριμπάουντ σε 25 αγωνιστικά λεπτά

Τέλος να σημειώσουμε πως οι νικητές βρίσκονται πλέον στην 4η θέση του βαθμολογικού με ρεκόρ 17-5, μιας και έχουν δύο αγώνες λιγότερους.

Τα δεκάλεπτα: 28-16, 56-34, 80-52, 100-74