Εύκολη νίκη για την Λιετκαμπέλις

Σε μία άνετη εκτός έδρας επικράτηση προχώρησε η Λιετκαμπέλις κόντρα στην Βίλνιους Ρίτας με 94-83 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του λιθουανικού πρωταθλήματος.

Η αντίπαλος της ΑΕΚ στον Γ’ Όμιλο του Basketball Champions League είχε τα ηνία του αγώνα από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο έχοντας μεγάλο προβάδισμα με +20 πέντε λεπτά πριν το τέλος (63-83, 35′), ωστόσο η χαλάρωση έφερε αυτό το τελικό αποτέλεσμα. Το σύνολο του Νέναντ Τσάνακ παρέμεινε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 8-4.

Πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Ντονάτας Ταρόλις με 17 πόντους και 6 ριμπάουντ ενώ οι Παούλιους Καλίνσκας και Βάιντας Καρινιάουσκας ακολούθησαν έχοντας από 14 πόντους ο καθένας.

Τα δεκάλεπτα: 12-24, 32-49, 58-69, 83-94.