Αλύγιστη η ΑΕΚ, με σούπερ Τζέιμς «καθάρισε» το Λαύριο

Eικόνες από το Λαύριο-ΑΕΚ

Στο πρώτο ματς μετά τον αποκλεισμό από την Μπάμπεργκ η ΑΕΚ δεν… λύγισε μέσα στο Λαύριο και πήρε τη νίκη με 100-94 για την 22η αγωνιστική της Betshop Basket League.

Στον δρόμο προς τη νίκη ο Ντελρόι Τζέιμς κατάφερε να ξεχωρίσει στα κρίσιμα σημεία για την Ένωση με 14 πόντους και 4 ριμπάουντ ωστόσο σε εξαιρετική μέρα βρισκόντουσαν οι Βινς Χάντερ που είχε 22 πόντους και 6 ριμπάουντ αλλά και ο Ντούσαν Σάκοτα που σκόραρε 16 πόντους και «μάζεψε» 8 ριμπάουντ.

Η «Βασίλισσα» συνεχίζει να… απολαμβάνει την μοναξιά της δεύτερης θέσης του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 17-5.

Στο πρώτο ματς ύστερα από τον αποκλεισμό από το Final-4 του Βasketball Champions League, η ΑΕΚ αγωνιζόταν στο Λαύριο κόντρα στην τοπική ομάδα, για την 22η αγωνιστική της Betshop Basket League. Η «Βασίλισσα» κατάφερε να κερδίσει με 69-67 τους Βαυαρούς, ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό αφού για να περάσει στην τελική φάση έπρεπε να καλύψει τη διαφορά των 4 πόντων.

Μετά από καιρό ο Λούκα Μπάνκι, μπορούσε να υπολογίζει ξανά στις υπηρεσίες του Βασίλη Ξανθόπουλου που μπήκε σε αγωνιστικούς ρυθμούς ενώ το ίδιο δεν ίσχυε για τον Τζόρνταν Θίοντορ ο οποίος έμεινε εκτός, μαζί με τους Βασίλη Καββαδά και Γιόνας Ματσιούλις. Όσον αφορά την βασική πεντάδα της αναμέτρησης ο Ιταλός κόουτς παρέταξε τους εξής: Μάλκολμ Γκρίφιν, Χάρης Γιαννόπουλος, Χάουαρντ Σαντ-Ρος, Γιώργο Τσαλμπούρη και Βινς Χάντερ.

Στο κλειστό γυμναστήριο του Λαυρίου, το ματς ξεκίνησε αρκετά επιθετικά για τις δύο ομάδες οι οποίες ήταν από την αρχή στα… ίσα στο σκορ. Πιο συγκεκριμένα, στα πρώτα τρία λεπτά οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (7-7) με το σκορ αυτό να παραμένει και στη συνέχεια (12-12, 6′). Με μερικές γρήγορες επιθέσεις οι γηπεδούχοι «πλήγωσαν» την ΑΕΚ, παίρνοντας μπροστά στο σκορ για 4 πόντους (21-17, 8′), ενώ στη συνέχεια η Ένωση σαστισμένη δεν μπορούσε να αντιδράσει με την… ψαλίδα να μεγαλώνει (26-17, 9′).Το τέλος της περιόδου βρήκε τον «Δικέφαλο» πίσω στο σκορ με 8 πόντους (28-20, 10′).

Ύστερα από τις κατάλληλες οδηγίες από τον Λούκα Μπάνκι, η ΑΕΚ έδειξε να… σοβαρεύεται στο δεύτερο δεκάλεπτο και θέλησε να… τρέξει για να μαζέψει τη διαφορά. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν με… νύχια και με δόντια την διαφορά, ωστόσο η «Βασίλισσα» ερχόταν κατά πάνω τους με… μανία. Με ένα πολύ ωραίο κάρφωμα του Χάρη Γιαννόπουλου μείωσε στους 2 (35-33, 16′), ενώ λίγο αργότερα μπήκε μπροστά στο σκορ με ένα τρίποντο του Δημήτρη Μωραΐτη (37-38). Έκτοτε το… σκηνικό άλλαξε και το σύνολο του Λούκα Μπάνκι έπαιρνε συνεχώς κεφάλι στο σκορ, καταφέρνωντας να πάει στα αποδυτήρια με ένα προβάδισμα στο +7 (42-49).

Mε την επιστροφή από την ανάπαυλα, η ΑΕΚ δεν ήταν το ίδιο καλή και δεν θύμιζε σε τίποτα το φινάλε της δεύτερης. Χαρακτηριστικό είναι πως οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη ισοφάρισαν γρήγορα το ματς (52-52, 22′), ενώ οι… ατυχίες δεν άφησαν την Ένωση , η οποία είδε τον Γιώργο Τσαλμπούρη να αποχωρεί κουτσαίνοντας. Εκεί ήταν η ώρα του διδύμου των Σάκοτα και Χάντερ να πάρουν… δράση κάνοντας ένα σερί 8-0 υπέρ της ΑΕΚ και να μπαίνει μπροστά με +8 (54-62, 25′). Έκτοτε, η «Βασίλισσα» ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ με +5 (63-68, 28), ωστόσο η περίοδος ολοκληρώθηκε με το σύνολο του Λούκα Μπάνκι μπροστά μόλις με έναν πόντο (69-70, 30′).

Με την εκκίνηση της τελευταίας και πιο κρίσιμης περιόδου η Ένωση ήθελε να δείξει πως δεν έχει περιθώρια για… παιχνίδια θέλοντας να «καθαρίσει» το παιχνίδι. Στο πλαίσιο αυτό, οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν ένα σερί 7-0 (71-80, 34′) «ψαλιδίζοντας» προσωρινά τα όνειρα των γηπεδούχων για το… κάτι παραπάνω οι οποίοι δεν το έβαλαν κάτω. Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος η ΑΕΚ ήταν μπροστά στο σκορ με 4 δια χειρός Γκρίφιν (81-85, 36′), ωστόσο το φινάλε αναμενόταν να εξελιχθεί σε… θρίλερ. Κι αυτό γιατί οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης, μιας και ο Λαμπ ισοφάρισε σε 89-89 για τους γηπεδούχους, με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να αστοχεί από μακρινή απόσταση.

Στην παράταση, αρχικά οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (91-91, 42′), ωστόσο στη συνέχεια κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με τον Βινς Χάντερ (93-95, 43′). Καθοριστικό στην εξέλιξη του αγώνα ήταν ένα τρομερό τρίποντο του Χάουαρντ Σαντ-Ρος (94-98, 44′). Το τελικό σκορ (94-100) καθόρισε ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ο οποίος έκανε το 2/2 στις βολές.

Τα δεκάλεπτα: 28-20, 42-49, 69-70, 89-89 (κ.α.), 94-100.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Γιαννόπουλος 2, Τσαλμπούρης 5 (1), Χάντερ 22 (6 ριμπάουντ), Γκρίφιν 6, Σαντ-Ρος 13 (2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μωραΐτης 5 (1), Ξανθόπουλος 2, Σάκοτα 16 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 15 (2), Τζέιμς 14.
19:12
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Χαραλαμπόπουλος 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Νίξον 18 (5 λάθη), Κουζέλογλου 1, Λαμπ 23 (1), Γουίτι 5, Μαστρογιαννόπουλος 2, Μιλόσεβιτς 13 (12 ριμπάουντ), Κακλαμανάκης 6, Ερμείδης 4, Μπιούφορντ 15 (3).