ΑΕΚ: Πρώτη νίκη με δύο γκολ διαφορά στην έδρα του Παναθηναϊκού

Εικόνες από το Παναθηναϊκός-ΑΕΚ

Ιστορική η χθεσινή νίκη της ΑΕΚ επί του ΠΑΟ

Ηθελε τους τρεις βαθμούς και τους πήρε η ΑΕΚ στο χθεσινό ματς με τον Παναθηναϊκό, όμως το 3-1 που διαμορφώθηκε με το πέναλτι του Βέρντε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων είναι συνάμα… ιστορικό!

Διότι, όσο κι αν φαίνεται περίεργο, είναι η πρώτη φορά στα χρονικά της Α’ Εθνικής (νυν Super League) που η «Ενωση» νίκησε εκτός έδρας τον Παναθηναϊκό με πάνω από ένα γκολ διαφορά!

Ποιο «εκτός έδρας», θα πείτε, από τη στιγμή που και οι δύο ομάδες χρησιμοποιούν το Ολυμπιακό Στάδιο, το οποίο μάλιστα ήταν άδειο χθες; ΟΚ, τυπικότητες, όμως η Ιστορία έγραψε το ρεκόρ, μαζί με το πρώτο «διπλό» επί του «τριφυλλιού» σε επίπεδο πρωταθλήματος από τις 23 Οκτωβρίου 2006 (2-1).