Premier League: Πετούν φωτιές Άρσεναλ και Σίτι που μοίρασαν τεσσάρες - Τα αποτελέσματα

Τα αποτελέσματα των μεσημεριανών αγώνων της Premier League

Η Μάντσεστερ Σίτι σκόρπισε 4-0 την Μπόρνμουθ στο Etihad, ενώ η Αρσεναλ με δύο γκολ του Γκαμπριέλ Ζέσους επικράτησε 4-2 της Λέστερ στο Emirates.

Ο νόμος του ισχυρού. Αυτόν ένιωσε η Μπόρνμουθ, στο Μάντσεστερ καθώς υποκλίθηκε στην ανωτερότητα της Σίτι. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα ξεδίπλωσε… λίγο από το επιθετικό της ταλέντο στο πρώτο μέρος και παρότι ο keeper των νεοφώτιστων ήταν θετικός, δεν ήταν δυνατόν να αποτρέψει το μοιραίο.

Στο 19’ ο Χάαλαντ κράτησε και πέρασε την κατάλληλη στιγμή στον Γκουντογκάν που με αριστερό πλασέ άνοιξε το σκορ και στο 31’ ο Ντε Μπρόινε πήρε από τον Φόντεν και με καταπληκτική προσποίηση και πλασέ με το εξωτερικό βρήκε τη γωνία για το 2-0. Οι ρόλοι άλλαξαν 6 λεπτά αργότερα καθώς ο Βέλγος βρήκε τον Αγγλο και εκείνος τελείωσε στο ρελαντί τη σεμνή τελετή (3-0). Στην επανάληψη, η πρωταθλήτρια δεν είχε λόγο να φορτσάρει και ως συνέπεια αυτού ο ρυθμός ήταν πολύ πεσμένος. Ακόμα κι έτσι όμως ακόμα γκολ ήρθε. Στο 82’ ο Ζοάο Κασέλο ταλαιπώρησε τον προσωπικό του αντίπαλο από αριστερά και ο Λέρμα σημείωσε αυτογκόλ για το τελικό 4-0.

Την ίδια ώρα, ένας πρώην παίκτης της Σίτι, καθάριζε για την Αρσεναλ στο εντός έδρας ματς με την Λέστερ. Ο Γκαμπριέλ Ζέσους πέτυχε δύο γκολ και έδωσε μια ασίστ στο 4-2 των Gunners κόντρα στους πρωταθλητές του 2016. Ο Βραζιλιάνος άνοιξε το σκορ με τρομερό πλασέ στο 23’ και στο 35’ με κοντινή κεφαλιά έγραψε το 2-0. Στο 53’ ο Σαλιμπά έβαλε αυτογκόλ για να μειώσει η Λέστερ, όμως δύο λεπτά μετά, ο Τσάκα επανέφερε τη διαφορά στα δύο γκολ. Στο 74’ έβαλε και πάλι στο κόλπο τους φιλοξενούμενους αλλά ένα λεπτό αργότερα ο Μαρτινέλι σκόραρε και αυτή την αγωνιστική διαμορφώνοντας το τελικό 4-2.

Αποτελέσματα Premier League

Αναλυτικά, το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής:

Σάββατο (13/8)

• Άστον Βίλα-Έβερτον 2-1 (31′ Ινγκς, 85′ Μπουεντία – 87′ αυτ. Ντιν)
  • Άρσεναλ-Λέστερ 4-2 (23′, 35′ Ζεσούς, 55′ Τσάκα, 76′ Μαρτινέλι – 53′ αυτ. Σαλιμπά, 74′ Μάντισον)
  • Γουλβς-Φούλαμ 0-0
  • Μάντσεστερ Σίτι-Μπόρνμουθ 4-0 (19′ Γκιντογκάν, 31′ Ντε Μπρόινε, 37′ Φόντεν, 79′ Λερμά)
  • Μπράιτον-Νιούκαστλ 0-0
  • Σαουθάμπτον-Λιντς 2-2 (72′ Αριμπό, 81′ Γουόκερ-Πίτερς – 46′, 60′ Ροντρίγκο)
  • Μπρέντφορντ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (19:30)