Τσμόκι Μινσκ: Ηττα πριν την ΑΕΚ, έχασε με 75-80 από την Ζιέλονα Γκόρα

Η αντίπαλος της ΑΕΚ στην τελευταία αγωνιστική του BCL, Τσμόκι Μινσκ, ηττήθηκε στην έδρα της από τη Ζιέλονα Γκόρα.

Η Τσμόκι Μινσκ πέταξε ένα προβάδισμα 17 πόντων (48-31) στο ημίχρονο, με την πολωνική Ζιέλονα Γκόρα να κάνει ένα απίστευτο τρίτο δεκάλεπτο (29-15) και να φτάνει στην επικράτηση! Η Μινσκ, προσεχής αντίπαλος της ΑΕΚ στην τελευταία αγωνιστική του BCL, είχε 4 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Λάουρι 14, Κουκ, Μπελιάνκοφ, Κλάιμπερν από 12), ωστόσο έκανε 13 λάθη και ήταν άστοχη στα τελευταία σουτ. Ο Λούντμπεργκ για τη Γκόρα είχε 23 πόντους και ο Φρεϊμάνις πρόσθεσε 16.

Η Τσμόκι παρέμεινε στον «πάτο» της βαθμολογίας με μόλις 2 νίκες σε 11 αγώνες.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 48-31, 63-60, 75.80.