Εχασε (74-71) από τον Ερυθρό Αστέρα ο Παναθηναϊκός (VIDEO)

Ηττα για τον Παναθηναϊκό στη Σερβία

O Παναθηναϊκός έχασε με 74-71 από τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι σε ένα πολύ κακό ματς.

Αν ο Παναθηναϊκός είχε παίξει στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, όπως στο τέταρτο, τότε θα είχε πάρει τη νίκη κόντρα στον αγχωμένο Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι.

Οι γηπεδούχοι πήγαν να χάσουν ένα ματς που προηγούνταν με 17 πόντους, επειδή ο Ιωάννης Παπαπέτρου το πήρε προσωπικά στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Νέντοβιτς να είναι ο μοιραίος στο τέλος με το λάθος που έκανε.

Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού ολοκλήρωσε με 20 πόντους και τρία τρίποντα στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά ήταν μόνος. Για τους Σέρβους ο Κόρι Ουόλντεν είχε 17 πόντους.

Οι πράσινοι έκλεισαν με ήττα το 2020 κι είναι στο 5-11.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 48-37, 57-46, 74-71

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ: Ο’Μπράιαντ 5 (1/5 σουτ, 4 ριμπάουντ), Γουόλντεν 17 (3/8 τρίποντα, 5 ασίστ), Νταβίντοβατς 6 (2/8 σουτ, 4 ασίστ), Λάζιτς, Ριθ 7 (1), Ραντάνοφ 5 (1), Ντόμπριτς 11 (3/7 τρίποντα), Γιάγκοντιτς – Κουρίτζα 6 (2/7 σουτ, 4 ριμπάουντ), Κούζμιτς 4 (7 ριμπάουντ), Κολόμ 13 (3/5 τρίποντα).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ: Μακ 5 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 4 λάθη), Παπαγιάννης 5 (5 ριμπάουντ), Μποχωρίδης, Παπαπέτρου 20 (5/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές), Κασελάκης 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φόστερ 2, Νέντοβιτς 16 (3/6 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ασίστ), Γουάιτ 8 (1/4 τρίποντα), Μήτογλου 4, Μπέντιλ 6, Σαντ Ρος 2.ς