H Εθνική κέρδισε με 84-78 την Βουλγαρία

Νίκη στην παράταση για την Εθνική

Η Εθνική Ελλάδας τα… χρειάστηκε και κόντρα στη Βουλγαρία στα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ, όμως κέρδισε τελικά με 84-78 στην παράταση, έπειτα από τρομερή αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά.

Η Ελλάδα βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 9 πόντους με λιγότερο από ένα λεπτό για το τέλος, αλλά ακολούθησε μία… κλασική ελληνική αντεπίθεση για να “σωθεί” το ματς. Ο Γιάννης Αθηναίου “πυροβόλησε” δις από το… σπίτι του κι ο Κατσίβελης έστειλε το ματς στην παράταση με σκορ 71-71.

Στον έξτρα χρόνο, η Εθνική μας Ομάδα σοβαρεύτηκε και με τους Μάντζαρη και Αθηναίου να πετυχαίνουν μεγάλα σουτ “καθάρισε” τελικά το ματς και τη νίκη με 84-78, για την τρίτη νίκη στα προκριματικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 41-31, 52-44, 71-71 (κ.α.), 78-8484-78