Η Μπράγκα πέρασε από την Λισαβόνα, 3-2 την Μπενφίκα

Ανέβηκε στην 2η θέση της βαθμολογίας η Μπράγκα.

Η αντίπαλος της ΑΕΚ στους ομίλους του Europa League, Μπράγκα, κέρδισε με 3-2 την Μπενφίκα στην Λισαβόνα και πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας του πορτογαλικού πρωταθλήματος.

Η Μπράγκα ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με τον Μεντέιρος στο 38′ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 0-1.

Παρόλα αυτά το δεύτερο ημίχρονο είχε πολλά γκολ με τον Μόουρα να παίρνει την σκυτάλη και να σκοράρει στο 50′ και στο 63′.

Με το σκορ να είναι στο 3-0 υπέρ της Μπράγκα η Μπενφίκα προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και να γλυτώσει – έστω – από το βαρύ σκορ.

Ο Σεφέροβιτς στο 68′ έκανε το 3-1 για την Μπενφίκα, ενώ ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε στο 86′ το τελικό 3-2.

Οι αετοί της Λισαβόνας δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν το ματς στα εναπομείναντα λεπτά με την Μπράγκα να παίρνει μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη.