Κράτησε την ισοπαλία η ΑΕΛ στη Κρήτη, 0-0 με τον ΟΦΗ

Η ΑΕΛ άντεξε στην πίεση του ΟΦΗ, έχοντας σε καταπληκτική ημέρα τον τερματοφύλακά της, Κρίστινσον, και πήρε τον πολύτιμο βαθμό στην Κρήτη στο ματς κόντρα στον ΟΦΗ (0-0).

Στο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και πιο επικίνδυνοι από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι ήταν πιο προσεκτικοί και ήθελαν να χτυπήσουν στις αντεπιθέσεις. Η ΑΕΛ είχε νωρίς και μια απώλεια, με τον Μασούρα να τραυματίζεται στο 24ο λεπτό και να δίνει τη θέση του Μπούστος.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία στο πρώτο 45λεπτο ανήκε στο ΟΦΗ, όταν μετά από άψογο κοντρόλ και σουτ του Βαζ στην κίνηση, μέσα και δεξιά από την περιοχή, έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ ο Κρίστινσον.