Η ΑΕΚ κόντρα στην Τράμπζονσπορ στα πλέι οφ (ΦΩΤΟ)

Η Τράμπζονσπορ στο δρόμο της ΑΕΚ προς τους ομίλους του Europa League.

Σε ένα ματς θρίλερ μέχρι τέλους η Τράμζονσπορ πήρε την πρόκριση για τα πλέι οφ του Europa League και εκεί θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ, μετά την αποψινή νίκη της με 2-1 στην Τουρκία κόντρα στην Σπάρτα Πράγας.

Η ομάδα του Ουνάλ Καραμάν μπήκε με φόρα στην αναμέτρηση και στο 11ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Αλεξάντερ Σέρλοθ. Η Σπάρτα προσπάθησε να αντιδράσει όμως η Τραμπζονσπόρ κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου 45λεπτου. Στην επανάληψη, η Σπάρτα βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 78’ με τον Χλόζεκ (1-1).

Στο 88’ ο Πλάβτσιτς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και τα πράγματα δυσκόλεψαν για τους Τσέχους. Και σαν να μην έφτανε αυτό, στις καθυστερήσεις, η Τράμπζονσπορ κέρδισε πέναλτι και μπορεί ο Νουακαέμε να αστόχησε, ο Νόβακ όμως «έγραψε» από κοντά το τελικό 2-1. Πρώτο ματς στο άδειο ΟΑΚΑ την Πέμπτη 22 Αυγούστου στο ΟΑΚΑ και ρεβάνς στην Τραπεζούντα την Πέμπτη 29 Αυγούστου.

Η σύνθεση της Τράμπζονσπορ: Τσακίρ, Νόβακ, Ζοάο Περέιρα, Τουρκμέν, Χοσεΐνι, Πάρμακ (84’ Ερντογκάν), Σόσα, Νουακέμε, Ομούρ (90+9 Σάρι), Εκουμπάν, Σέρλοθ (79’ Όμπι Μίκελ)