Ντέμης, ο τελευταίος εκπορθητής! (VIDEO)

Θα διευρύνει σήμερα ο Ολυμπιακός την παράδοση 20 ετών ή θα πετύχει η ΑΕΚ ό,τι δεν έχει καταφέρει καμία άλλη ελληνική ομάδα στο νέο Καραϊσκάκη; Γιατί η τελευταία ήττα των Πειραιωτών στο Φάληρο σε αγώνα Kυπέλλου καταγράφηκε τον προηγούμενο αιώνα. Ηταν 26 Φεβρουαρίου 1997, όταν η Ενωση του Πέτρου Ραβούση με εκπορθητή τον Ντέμη Νικολαΐδη (σκόραρε με σουτ στο 47’) κέρδισε 0-1 στο «κάστρο» των «ερυθρόλευκων» στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Μάλιστα, εκείνο το παιχνίδι ήταν και το τελευταίο που έδωσε για τον θεσμό του Κυπέλλου στο παλιό Καραϊσκάκη ο Ολυμπιακός (έπαιξαν πάντως άλλες ομάδες, καθώς φιλοξενήθηκαν στο στάδιο και οι τελικοί του 1997 και του 1998).

Στη συνέχεια οι Πειραιώτες έμειναν μακριά από το Φάληρο για επτά σεζόν, έως ότου επέστρεψαν στο νέο ανακατασκευασμένο Καραϊσκάκη το 2004. Εκεί δηλαδή όπου μετρούν 28 νίκες και 8 ισοπαλίες στο Κύπελλο. Υπάρχει πάντως μία ομάδα που νίκησε 0-1 σε 90λεπτο, αλλά έχασε ακολούθως στη διαδικασία της παράτασης με 2-1. Ηταν η ΑΕΚ του Φερνάντο Σάντος (Απρίλιος του 2005) που ισοφάρισε με τον Νίκο Λυμπερόπουλο στο 42’ το σκορ του πρώτου ημιτελικού, όμως στην παράταση ανέτρεψαν τα δεδομένα για τους γηπεδούχους οι Νέρι Καστίγιο (97’) και Γιάννης Οκκάς (118’).

ΤΡΟΜΕΡΗ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ

Για ένα ζευγάρι που έχει background 78 ετών στον θεσμό του Κυπέλλου η ισορροπία που προκύπτει από τους αριθμούς είναι αν μη τι άλλο εντυπωσιακή. Κάθε ομάδα άλλωστε έχει από 16 νίκες σε σύνολο 39 αγώνων (7 παιχνίδια έληξαν ισόπαλα) και στα ημιτελικά της διοργάνωσης μετράει από 5 προκρίσεις σε 10 διασταυρώσεις. Τις επτά πρώτες φορές πάντως που συναντήθηκαν στους «4» οι δύο ομάδες (από το 1939 μέχρι και το 1978), η πρόκριση κρινόταν σε ένα ματς. Τις τρεις τελευταίες το εισιτήριο για τον τελικό επικυρώθηκε ύστερα από διπλές αναμετρήσεις (αναλυτικά στον πίνακα).

ΣΤΑ ΧΑΡΤΙΑ

Τέσσερα ντέρμπι Κυπέλλου έχουν κριθεί στα χαρτιά. Υπέρ της Ενωσης κατακυρώθηκε με 2-0 ο ημιτελικός του 1939 στο Καραϊσκάκη (διεκόπη στο 40’ με το σκορ 2-1 υπέρ των «κιτρινόμαυρων») και ο τελικός του 1966 (δεν κατέβηκε να αγωνιστεί ο Ολυμπιακός αφήνοντας αιχμές για την ΕΠΟ). Από την άλλη ο Ολυμπιακός κέρδισε στα χαρτιά τον πρώτο αγώνα για τη φάση των «16» το 2000-01 στο «Νίκος Γκούμας» (διεκόπη στο 69’ με το σκορ στο 1-1) και τον δεύτερο προημιτελικό το 2014-15 (διεκόπη στο 90’ με το σκορ στο 0-1 υπέρ των Πειραιωτών στο ΟΑΚΑ).

Προηγείται η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ πήρε την περασμένη σεζόν προβάδισμα στις νίκες σε τελικούς Κυπέλλου απέναντι στον Ολυμπιακό (προηγείται πλέον με 4-3), ενώ οι «ερυθρόλευκοι» υπερτερούν από την άλλη σε προκρίσεις κόντρα στους «κιτρινόμαυρους» από τη φάση των «16» μέχρι και τα ημιτελικά της δεύτερης τη τάξει διοργάνωσης. Το επιμέρους σκορ είναι 12-9 υπέρ τους.

Ολυμπιακός… εκτός

Τις επτά σεζόν που δεν αγωνιζόταν στη φυσική του έδρα ο Ολυμπιακός υπέστη δύο ήττες σε αγώνες Κυπέλλου ως γηπεδούχος στη Ριζούπολη. Η πρώτη ήταν ανώδυνη, αφού το 0-1 με το γκολ του Νίκου Τσιμπλίδη στις 6 Νοεμβρίου 2002 δεν αρκούσε στην Καλλιθέα για να προκριθεί (οι Πειραιώτες είχαν «καθαρίσει» από το πρώτο ματς με 1-4), όμως η δεύτερη κόστισε τον αποκλεισμό. Ο ΠΑΟΚ του Αγγελου Αναστασιάδη νίκησε τους «ερυθρόλευκους» του Ολεγκ Προτάσοφ 1-2 στις 12 Μαρτίου 2003 στον δεύτερο προημιτελικό του θεσμού (σκόραραν στο πρώτο μέρος οι Γιώργος Γεωργιάδης και Γιάννης Οκκάς και μείωσε ο Λάμπρος Χούτος στην επανάληψη) και στη συνέχεια κατάφερε να φτάσει και μέχρι την κατάκτηση του Κυπέλλου κόντρα στον συμπολίτη Αρη στην Τούμπα.

1977-78 ΑΕΚ – Ολυμπιακός 6-1

1992-93 Ολυμπιακός – ΑΕΚ 1-0 2ο ματς ΑΕΚ – Ολυμπιακός 3-2 παρ.

1996-97 ΑΕΚ – Ολυμπιακός 2-1 2ο ματς Ολυμπιακός – ΑΕΚ 0-1

2004-05 ΑΕΚ – Ολυμπιακός 0-1 2ο ματς Ολυμπιακός – ΑΕΚ 2-1 παρ.

*Διεκόπη στο 40’ (σκορ 1-2) με υπαιτιότητα των γηπεδούχων και κατακυρώθηκε 0-2 υπέρ της ΑΕΚ