Μια του κλέφτη, δυο του κλέφτη...

Για ακόμη μια φορά η ΑΕΚ πήγε ένα τέτοιο ματς στο… τέλος. Με μαθηματική ακρίβεια κάποιο θα «στράβωνε». Οπως και έγινε σήμερα στο Ρέθυμνο. Λίγες ημέρες μετά το θρίλερ με τα Τρίκαλα στο ΟΑΚΑ, η Βασίλισσα πήγε στο Ρέθυμνο και ηττήθηκε από την τοπική ομάδα με 72-65 για την Basket League.

Βεβαίως αυτή η ήττα δεν έχει ουσιαστικό κόστος για την βαθμολογική θέση της ΑΕΚ, αλλά «πληγώνει» πολύ το γόητρο της την φετινή σεζόν των υψηλών στόχων σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Το Ρέθυμνο βρήκε λύσεις από την περιφέρεια και αυτό βοήθησε τους Κρητικούς να δημιουργήσουν διαφορά, χάρη στους Φιτζπάτρικ και Τάλτον (16-12, 5’). Η Βασίλισσα βρήκε λύσεις και αντέδραση. Η άμυνα ανέβασε την απόδοσή της και με τους Λαρεντζάκη και Ελονού να σκοράρουν κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στην ισορροπία (18-18, 8’). Οι γηπεδούχοι «έσφιξαν» και πάλι την άμυνά τους και κατάφεραν να ανακτήσουν το προβάδισμα χάρη σε βολές του Χριστοδούλου (μετά από καθαρό κόψιμο του Ελονού, βεβαίως) για το 21-18, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.  Με κακό ρυθμό άρχισε το δεύτερο δεκάλεπτο. Αρκετά νευρικές και άστοχες οι δύο ομάδες. Το Ρέθυμνο, όμως, κράτησε το προβάδισμά του, παρά τις προσπάθειες του Ντίξον (22-20, 13’). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τα ηνία και χάρη στον Τάλτον «έχτισαν» διαφορά (26-21, 14’). Η αντίδραση, από πλευράς ΑΕΚ, δεν άργησε να έρθει. Ντίξον και Ούκιτς με επί μέρους 8-0 ανέτρεψαν πλήρως την κατάσταση (26-29, 17’). Η Βασίλισσα με την άμυνά της κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα, για το 29-31 του πρώτου μέρους.

Φιτζπάτρικ και Χριστοδούλου έδωσαν λύσεις στο Ρέθυμνο, στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση (41-36, 23’). Ο Ντίξον με δικές του προσπάθειες επανέφερε την Βασίλισσα κοντά στο σκορ (41-41, 25’). Ο Φιτζπάτρικ συνέχισε να δίνει λύσεις στο Ρέθυμνο, με την βοήθεια και του Τάλτον (49-45, 27’). Ο Ντούσαν Σάκοτα φώναξε παρών και χάρη σε 5 δικούς του πόντους έφερε την ΑΕΚ σε απόσταση… βολής (51-50, 28’). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν, όμως, την απόδοσή τους και χάρη στον Τόρλιν Φιτζπάτρικ διατήρησαν το προβάδισμα για το 54-51 της τρίτης περιόδου. Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η παρουσία των Ούκιτς και ΜακΓκραθ έδωσαν δικαίωμα στην ΑΕΚ να μην χάσει την επαφή της με το σκορ (59-57, 35’). Το Ρέθυμνο συνέχισε να.. χτυπά κοντά σρο καλάθι και χάρη σε Χριστοδούλου και Ραζή η διαφορά έφτασε στους 4 πόντους (63-59, 37’). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο και παρά τις προσπάθειες των Ούκιτς και Σάκοτα, στο φινάλε, πανηγύρισαν τη νίκη με 72-65, υποχρεώνοντας την Ένωση στην τέταρτη ήττα της στο πρωτάθλημα και πρώτη στο 2017.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα, όπως την μετέδωσε το enwsi.gr πατώντας εδώ.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 29-31, 54-51, 72-65.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Κώττας 8 (1), Ραζής 4, Χριστοδούλου 13 (2), Άρνολντ 5 (1), Φιτζπάτρικ 24 (4), Σάφτενααρ 4, Τάλτον 8 (1), Καμπερίδης 1, Γιαννόπουλος 5 (1).

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 12 (2), ΜακΓκράθ 5 (1), Ελονού 3, Σάκοτα 13 (1), Βασιλειάδης 5, Ντίξον 16 (2), Λαρεντζάκης 2, Μαυροειδής 7, Τσαλμπούρης 2.

Mega Deal* Γνωριμίας στην Betsson, διαλέγεις το δώρο* που σου ταιριάζει! *Όροι & Προϋπ. 21+ | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ