Αδίκησε τον εαυτό της

Μεγάλη ευκαιρία να φύγει με ένα σπουδαίο «διπλό» από τη Νέα Ιωνία έχασε η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ η οποία γνώρισε την ήττα με 26-23 από τον πρωτοπόρο ΙΕΚ Ξυνή ΔΙΚΕΑ.

Η «Ένωση» παρά την απουσία του Νικολαϊδη πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και κρατούσε στα χέρια της τη νίκη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Οι «κιτρινόμαυροι» παρουσιάστηκαν πολύ σοβαροί και ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ. Οι ισορροπίες του αγώνα άλλαξαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με την ΑΕΚ να πληρώνει ακριβά τα λάθη της. Μέσα σε λίγα λεπτά ο ΔΙΚΕΑΣ πέτυχε τρία γκολ και έκανε το 22-22, 25-22 και κάπου εκεί κρίθηκε το παιχνίδι.

Αυτή ήταν η τρίτη σερί ήττα για την ομάδα του Κώστα Τούτση η οποία υποχώρησε στην 5η θέση της βαθμολογίας για πρώτη φορά από την έναρξη του πρωταθλήματος. Παρά την ήττα πάντως η ομάδα σε μεγάλα χρονικά διαστήματα πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και αν ήταν πλήρης θα είχε σίγουρα περισσότερες λύσεις για να διαχειριστεί το παιχνίδι. Στις τάξεις του «Δικεφάλου» καλούνται να αφήσουν πίσω τα τελευταία άτυχα αποτελέσματα και να κοιτάξουν μπροστά καθώς οι διαφορές στην βαθμολογία παραμένουν ακόμα πολύ μικρές και εύκολα ανατρέπονται.

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 3-4, 5-5, 6-10, 7-10, 11-12 (ημιχ) 13-13, 15-15, 17-18, 20-20, 22-22, 26-23

ΙΕΚ ΞΥΝΗ (Παναγιώτης Ιατρούδης): Τσακνής, Κωστακίδης 3 , Καραμπουρνιώτης, Λαδάκης, Αργυράκης 3, Γκέρτσος 2, Μελετάκος , Μανιουδάκης, Κανδύλας , Αλβανός 3, Παπαδιονυσίου 3, Παπακυπριανού 8, Τσιλιμπάρης, Λιόλιος, Χάλαρης, Κεδέρης 3, Λεωνίδας 1.

ΑΕΚ (Κώστας Τούτσης): Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 7 , Γεωργιάδης 3 , Μακρυγιάννης, Νικολαϊδης Χ 1, Νικολαϊδης Π, Συγγάρης, Καραστέργιος, Χατσίκας 1, Αντωνιάδης, Βαμβακάς 1, Άντρεγιτς 3, Χόγκας 5, Χρόνης, Λιάλιος, Αλικάκος 2.