Στο τέλος "μίλησε" η ψυχή...

Εικόνες από το Φοίβος Συκεών - ΑΕΚ

Η ΑΕΚ έκανε ότι περνούσε από το χέρι της για να χάσει στην Έδεσσα, ωστόσο κατάφερε τελικά στο τέλος να πάρει τη νίκη με 31-29 απέναντι στον Αερωπό

Ένα ακόμη «διπλό» πανηγύρισε σήμερα η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ που πέρασε «αλώβητη» και από την Έδεσσα. Η «Ένωση» στην χειρότερη φετινή εμφάνιση της κατάφερε να σταθεί όρθια και να δείξει στο τέλος τεράστια ψυχικά αποθέματα που της έδωσαν τη νίκη με 31-29 απέναντι στον Αερωπό. Έκτη νίκη σε ισάριθμα εκτός έδρας παιχνίδια για την ομάδα του Κώστα Τούτση που παραμένει έναν βαθμό πίσω από την κορυφή της βαθμολογίας.

Μουδιασμένη μπήκε στο παιχνίδι η ΑΕΚ η οποία αν και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στη συνέχεια έδειχνε να αντιμετωπίζει πολλά αγωνιστικά προβλήματα στο παιχνίδι της. Η «Ένωση» έδειχνε εγκλωβισμένη στην επίθεση απέναντι σε έναν διαβασμένο αντίπαλο ο οποίος είχε «μπλοκάρει» όλα τα ατού της. Ο Αερωπός με γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι του πέτυχε 5 πέντε γκολ και βρέθηκε να προηγείται με 5-2 και 7-3 αντίστοιχα. Η ΑΕΚ ήταν συνεχώς πίσω στο σκορ με τον Πέρρο να κρατάει την ομάδα μέσα στο παιχνίδι επιθετικά ενώ σωτήριες ήταν και οι επεμβάσεις του Αντωνιάδη. Ο Κώστας Τούτσης δεν σταμάτησε να δίνει οδηγίες στους παίκτες του, σε μια προσπάθεια να βελτιώσει την εικόνα της ομάδας του η οποία αντιμετώπιζε πολλά θέματα στην οργάνωση του αγώνα. Χωρίς ηρεμία και καθαρό μυαλό η «Ένωση» έμενε κοντά στο σκορ κυρίως χάρη στις ατομικές ενέργειες των παικτών της. Ο Νικολαϊδης ήταν ασφυκτικά κλεισμένος δεχόμενος συνεχώς σκληρά μαρκαρίσματα ενώ η ομάδα δεν είχε βρει λύσεις και από τα εξτρέμ της έχοντας μεγάλα ποσοστά αστοχίας. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε την ΑΕΚ πίσω στο σκορ με 15-12.

Ντέρμπι και “λύτρωση”

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι εξελίχτηκε σε θρίλερ. Ο Αερωπός συνέχισε τον γρήγορο ρυθμό του στο παιχνίδι με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 17-13. Η «Ένωση» προσπάθησε να βρει λύσεις στο παιχνίδι της, «ψαλιδίζοντας» σταδιακά το σκορ. Η είσοδος του Χατσίκα έκανε πιο επιθετική την ΑΕΚ ενώ και ο Νικολαϊδης κατάφερε να πάρει περισσότερες πρωτοβουλίες βάζοντας καθοριστικά γκολ. Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι πήγαινε γκολ-γκολ με την «Ένωση» να μειώνει αλλά τον Αερωπό να έχει άμεση απάντηση. Τα τελευταία λεπτά ήταν ακατάλληλα για καρδιακούς με τον Χόγκας να ισοφαρίζει σε 28-28 και τον Νικολαϊδη να βάζει την ΑΕΚ μπροστά με 28-29. Ο Αερωπός ισοφάρισε εκ νέου με την «Ένωση» να κερδίζει πέναλτι δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Πέρρος αστόχησε ο Χόγκας στην επαναφορά σκόραρε και η ΑΕΚ στην τελευταία επίθεση έβαλε ένα ακόμη γκολ με τον Γεωργιάδη κερδίζοντας με 29-31 σε ένα παιχνίδι που όλα πήγαιναν στραβά.

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 7-4, 8-6, 10-8, 12-9, 15-12 (ημχ.), 18-14, 19-15, 21-18, 24-22, 26-25, 29-31

ΑΕΡΩΠΟΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Τζουβάρας Π. 2, Δούγιας 3, Τόιτος, Θεοδωρόπουλος, Δημάκης 8, Λιούμης, Βαφείδης, Σεϊρεκίδης 5, Κυριακού 4, Μπίρντανιτς 4, Μπαντής, Κράλλης, Ρόμπης, Χρύσος, Κυρμιλίδης

ΑΕΚ (Κώστας Τούτσης): Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 7, Γεωργιάδης 3, Μακρυγιάννης, Νικολαΐδης 8, Συγγάρης, Καραστέργιος 1, Χατσίκας 3, Αντωνιάδης, Βαμβακάς 1, Άντρεγιτς 3, Χόγκας 5, Τσιβρανίδης, Αλικάκος, Πανταζής, Μπαλάσκας

Διαιτητές: Μπέτμαν- Τζαφερόπουλος, Δίλεπτα: 7-2 Πέναλτι: 1/2 -4/5 Κόκκιν: 59:34 Μπαντής (για επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκε δελτίο)