Ο «Δικέφαλος»… ντύθηκε Τσάρος (VIDEO)

Τη σεζόν 1991-1992 η ΑΕΚ κλήθηκε να αντιμετωπίσει την πανίσχυρη Σπαρτάκ Μόσχας για τη φάση των «32» του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ. Το πρώτο ματς διεξήχθη στη Ρωσία με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες χωρίς σκορ (0-0).

Ο επαναληπτικός έλαβε χώρα στη Νέα Φιλαδέλφεια μία ημέρα σαν σήμερα το 1991, με τον «Δικέφαλο» να γράφει μία ακόμα χρυσή σελίδα, αν και τα πράγματα δεν ξεκίνησαν ιδανικά καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 35’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μοστοβόι.

Στην επανάληψη ωστόσο, τα πάντα ανατράπηκαν και όσοι βρέθηκαν στις εξέδρες του «Νίκος Γκούμας» έζησαν μία ακόμη μαγική ευρωπαϊκή βραδιά. Στο 64’ ο Μπατίστα ισοφάρισε και λίγα λεπτά αργότερα (76’) ο Δημητριάδης έδωσε το προβάδισμα «γκρεμίζοντας» το γήπεδο από τους πανηγυρισμούς.