Μεγάλη νίκη στο Αίγιο για την ΑΕΚ

Σε ένα παιχνίδι που εξελίχτηκε σε ντέρμπι, η ομάδα χάντμπολ έδειξε χαρακτήρα στο τέλος και πήρε τη νίκη με 42-33

Την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ που επικράτησε του Σεριφάτου στο Αίγιο με 42-33 για την 3η αγωνιστική της Handball Premier. Η “Ένωση” αν και δυσκολεύτηκε με ένα ξέσπασμα στο τέλος πήρε το δεύτερο “διπλό” μετά από αυτό στο Άργος στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Κώστα Τούτση μπήκε μουδιασμένη στο παιχνίδι με αποτέλεσμα το παιχνίδι να εξελιχθεί σε ντέρμπι. Τα πολλά λάθη στην άμυνα είχαν ως αποτέλεσμα να κρατήσουν μέσα στο παιχνίδι τους γηπεδούχους που όσο περνούσε η ώρα πίστεψαν πως θα μπορούσαν να πάρουν κάτι καλύτερο από το ματς.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ωστόσο η ΑΕΚ ήταν καταιγιστική “χτίζοντας” μια διαφορά ασφαλείας που την απελευθέρωσε από το άγχος.

Το παιχνίδι άρχισε με την ΑΕΚ να προηγείται, ενώ το Σεριφάτο πήρε προβάδισμα δύο γκολ (6-4),η Ένωση αντέδρασε και ισοφάρισε. Μέχρι και το ημίχρονο το ματς πήγαινε γκολ-γκολ και οι δύο ομάδες πήγανε στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 15-16 με γκολ του αρχηγού, Διονύση Γεωργιάδη.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι συνέχισε να πηγαίνει γκολ-γκολ μέχρι και το 26-26, εκεί η ομάδα του Κώστα Τούτση ανέβασε ρυθμούς και πήρε κεφάλι στο σκορ με 29-32 στο 50′ της αναμέτρησης. Το Σεριφάτο δεν άντεξε, ενώ η ΑΕΚ είχε πάρει ”φωτιά” και στο 55′ το σκορ ήταν 30-37. Το τελικό σκορ του αγώνα στο Αίγιο έληξε 33-42 και η Ένωση πήρε την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι διεκόπη δύο φορές λόγω αντικειμένων που έπεσαν στον αγωνιστικό χώρο, ενώ υπήρξε και ένταση με τα ΜΑΤ.

*Στο γήπεδο από πλευράς διοίκησης έδωσε το παρών ο πρόεδρος, Αλέξης Αλεξίου και η γενική γραμματέας, Σοφία Κάσκαρη.

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 6-4, 8-7, 9-10, 14-14, 15-16 (ημχ.), 19-19, 23-23, 26-27, 29-32, 29-36, 33-42
ΣΕΡΙΦΑΤΟ (Κώστας Χατζηκωνσταντίνου): Νομικός, Αλεξόπουλος, Τσεύλικος 7, Φάμπατς 2, Μούγιτς 8, Στούμπης 1, Μανούσος, Στόσιτς 7, Μαγκαφουράκης, Μπεκιάρης, Κιλασβίλι 5, Ζάτσε, Χατζηκωνσταντίνου 2, Γιούπης, Βασιλειάδης 1, Ξηρός.
ΑΕΚ (Κώστας Τούτσης): Πέρρος 6, Γεωργιάδης 8, Μακρυγιάννης, Νικολαϊδης 8, Συγγάρης, Καραστέργιος, Χατσίκας 7, Αντωνιάδης, Σταύρου, Βαμβακάς 2, Άντρεγιτς 5, Χόγκας 6, Τσιβρανίδης, Μπαλάσκας, Αλικάκος, Τσικογιαννόπουλος.
Διαιτητές: Χρόνης- Καραπάνος, δίλεπτα: 4-6, πέναλτι: 4/4-1/2