Τα αναλυτικά αποτελέσματα στο Κύπελλο Νέων

Το σήκωσαν τα κορίτσια της ΑΕΚ (ΦΩΤΟ)

Ο Δημήτρης Ρεπανόπουλος και η Δώρα Γκουντούρα στέφθηκαν κυπελλούχοι Ελλάδος Νέων Ανδρών και Γυναικών.

Η επανέναρξη των εγχώριων διοργανώσεων, μετά το καλοκαίρι, προσέφερε σπουδαίες συγκινήσεις, καθώς οι αγώνες είχαν πολύ μεγάλο ενδιαφέρον. Συνολικά αγωνίστηκαν 64 αθλητές και αθλήτριες κι έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό.

Στη Σπάθη Νέων Ανδρών οι αγώνες ήταν ιδιαίτερα συναρπαστικοί και μάλιστα ο τελικός κρίθηκε στο ένα χτύπημα. Ο Δημήτρης Ρεπανόπουλος (Πανελλήνιος) νίκησε με 15-14 τον Βαγγέλη Καλομοίρη (ΑΕΚ) και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Ο αθλητής της ΑΕΚ αρκέστηκε στο ασημένιο ωστόσο έδειξε ότι έχει όλο το μέλλον μπροστά του. Την τρίτη θέση μοιράστηκαν οι: Κωνσταντίνος Κυρτσιάς (Κωστέας Γείτονας) και Γιώργος Πάγκαλος (Κωστέας Γείτονας). Στη Σπάθη Νέων Γυναικών η Δώρα Γκουντούρα (ΑΕΚ) επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και επιβλήθηκε εύκολα στον τελικό της Αννας Δούκα με 15-3 και στέφθηκε κυπελλούχος Ελλάδας (Πανελλήνιος). Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι:Καλλιόπη Καλουτά (Απόλλων Βριλήσσιων) και Αθηνά Ελένη Ψωφάκη (ΑΕΚ)