Ήττα στο τάι μπρέικ για τα κορίτσια της ΑΕΚ κόντρα στον Άρη

Εικόνες από το Άρης - ΑΕΚ

Σε ένα παιχνίδι με πολλές ανατροπές η ΑΕΚ δεν κατάφερε να πάρει την νίκη απέναντι στον Άρη στην Πυλαία για τη 19η αγωνιστική της Α1 βόλεϊ γυναικών. Η “Ένωση” προηγήθηκε μέσα στην Πυλαία με 0-1, ο Άρης πήρε τα 2 επόμενα σετ, με την ομάδα του Μανώλη Ρουμελιώτη να στέλνει το ματς στο τάι μπρέικ όπου δεν κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή και έτσι έφυγε μόνο με τον βαθμό από τη Θεσσαλονίκη.

Στο πρώτο σετ η ΑΕΚ ξεκίνησε πιο δυνατά το ματς και πήρε νωρίς μία διαφορά 5 πόντων (4-9), που με δύο μικρά σερί έφτασε τους 7 (6-13). Ο Άρης απάντησε με ένα σερί 3-0 (9-13), με την “Ένωση” να το “σβήνει” αμέσως με ένα δικό της 0-5 και να φέρνει την διαφορά σε διπλό σκορ (9-18). Οι παίκτριες του Δημήτρη Σολκίδη, “ψαλίδισαν”  ξανά τη διαφορά, αυτή τη φορά με 6-0 (15-18) και μείωσαν στον πόντο (18-19), αλλά τα κορίτσια της ΑΕΚ άντεξαν την πίεση και κατέκτησαν το πρώτο σετ (22-25).

Στο δεύτερο σετ ο “δικέφαλος” ξεκίνησε δυνατά περνώντας μπροστά στο σκορ με 4 πόντους διαφορά (2-6). Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ισοφάρισε με ένα 4-0 (6-6), με την ΑΕΚ να ανακτά την διαφορά που είχε στην αρχή του σετ (7-11). Η ομάδα της Θεσσαλονίκης απάντησε στο 9-14 με ένα ακόμα σερί 4-0 και μείωσε στον πόντο (13-14). Προς το τέλος του σετ ο Άρης πέρασε μπροστά με 19-18 και με ένα επιμέρους 6-1 έφερε το ματς στα ίσα (25-19).

Στην αρχή του τρίτου σετ, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με την ΑΕΚ (με ένα σερί 0-3 από το 7-5) να πηγαίνει στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ προηγούμενη με 7-8. Αμέσως μετά το τάιμ άουτ η “Ένωση” διεύρυνε το σερί σε 8-0 πηγαίνοντας την διαφορά στους 6 (7-13). Οι παίκτριες του Δημήτρη Σολκίδη με ένα δικό τους σερί έφεραν το ματς στον πόντο (13-14) και ισοφάρισαν αργότερα σε 16-16. Από κει και πέρα ο Άρης κατάφερε με ένα σερί 4-0 στο 16-17 να περάσει για 3 πόντους μπροστά (20-17) και χωρίς δυσκολία να πάρει το σετ και να προηγηθεί με 2-1 (25-20).

Το τέταρτο σετ άρχισε όπως το τρίτο με τις δύο ομάδες να ξεκινούν κοντά στο σκορ και την ΑΕΚ να κάνει ένα σερί 0-5 στο 4-4 και να ξεφεύγει με 5 (4-9). Η ομάδα της Θεσσαλονίκης με δικό της 5-0 πήγε το σκορ στην ισοπαλία (9-9), πήρε κεφάλι στο σκορ και πήγε προηγούμενη στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-14 και έφτασε να προηγείται με 5 στο τέλος του σετ (19-14). Τα κορίτσια του Μανώλη Ρουμελιώτη με ένα εντυπωσιακό σερί με 7 αναπάντητους πόντους έφτασαν στο 19-21, ο Άρης ισοφάρισε σε 21-21 αλλά η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει το τέταρτο σετ και  να πάει το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο τάι μπρέικ οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 7-6, με τον Άρη να κάνει ένα σερί 3-0 και να παίρνει προβάδισμα τεσσάρων πόντων (10-6). Τα κορίτσια της ΑΕΚ δεν μπόρεσαν να κάνουν την ανατροπή και έτσι ο Άρης πήρε την νίκη στο τάι μπρέικ (15-10).

Τα σετ: 22-25, 25-19, 25-20, 23-25, 15-10
Άρης (Σολκίδης) Πεσόα 3 (1/5 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τυφλιώρη 12 (3/14 επ., 5 άσοι, 4 μπλοκ), Καετάνο 26 (22/49 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 33% υπ. – 25% άριστες), Γουγούση 6 (3/14 επ., 3 άσοι), Καλανταρίδου 14 (10/34 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 43% υπ. – 36% άριστες), Τσομπανίδου 6 (3/7 επ., 3 μπλοκ), Ιακωβίδου -λ (56% υπ. – 36% άριστες) / Κούση, Πίττα 5 (4/11 επ., 1 άσος).
ΑΕΚ (Ρουμελιώτης) Τσοχατζή 3 (2/7 επ.,1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 9 (4/13 επ., 5 μπλοκ), Σπανού 4 (4/26 επ., 41% υπ. – 35% άριστες), Λαμπρινίδου 14 (7/12 επ., 4 άσοι, 3 μπλοκ), Κοσμά 30 (20/42 επ., 9 άσοι, 1 μπλοκ, 32% υπ. – 26% άριστες), Κατσαντώνη 16 (15/41 επ., 1 άσο), Κακουράτου -λ (39% υπ. – 30% άριστες) / Κουνάδη, Ιβάνοβα 3 (2/2 επ., 1 άσο, 63% υπ. – 57% άριστες.