Ήττα στο τάι μπρέικ για την ΑΕΚ κόντρα στον Αίαντα

Ήττα για την γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ με 3-2 απέναντι στον Αίαντα, στο κλειστό του Ευόσμου για την 18η αγωνιστική της Α1 γυναικών. Η “Ένωση” αν και προηγήθηκε με 0-2 δεν κατάφερε να πάρει την νίκη κόντρα στον Αίαντα και έτσι έφτασε τις τρεις συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, με τον Αίαντα να πηγαίνει προηγούμενος με 8-6. Καμία ομάδα δεν μπορούσε να πάρει “καθαρό” προβάδισμα μέχρι το επόμενο τεχνικό τάιμ άουτ, με τον Αίαντα να παραμένει μπροστά στο σκορ (16-15). Η “Ένωση” σε εκείνο το σημείο με ένα σερί 0-5 βρέθηκε μπροστά με 4 πόντους (16-20), με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να απαντάει με 4-0 και να φέρνει το ματς στα ίσα (20-20). Η ομάδα του Μανώλη Ρουμελιώτη ήταν πιο ψύχραιμη στους τελευταίους πόντους του σετ και έτσι με 24-26 έκανε το 0-1.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με ένα 0-4 σερί του “δικέφαλου”, ο Αίαντας κέρδισε τον επόμενο πόντο, με την ΑΕΚ να κάνει αμέσως μετά ένα ακόμα σερί, αυτή τη φορά 0-6, πηγαίνοντας την διαφορά τους 9 πόντους πολύ νωρίς στο σετ (1-10). Το μεγάλο προβάδισμα που είχαν τα κορίτσια της ΑΕΚ δεν έδωσε περιθώρια στην ομάδα του Ηλία Ζωλασταθιάδη να απειλήσει καθόλου στο σετ και έτσι οι “κιτρινόμαυρες” έκαναν εύκολα το 0-2 (18-25).

Στο τρίτο σετ η ΑΕΚ με ένα επιμέρους 5-10 στην αρχή του σετ, πήρε προβάδισμα 5 πόντων νωρίς στην αναμέτρηση. Με το σκορ να είναι  7-11 υπέρ της “Ένωσης”, ο Αίαντας κατάφερε με ένα σερί 8-0 να βρεθεί μπροστά με 4 (15-11) λίγο πριν το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Η ομάδα του Ευόσμου κατάφερε να κρατήσει την διαφορά που είχε αποκτήσει και με 25-19 μείωσε σε 1-2.

Στο τέταρτο σετ τα κορίτσια της “Ένωσης” έμειναν πίσω στο σκορ με 5-1 αλλά με ένα 0-4 πήγαν γρήγορα το ματς στην ισοπαλία (5-5). Με την ΑΕΚ να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 10-11, ο Αίαντας κατάφερε με 6 αναπάντητους πόντους να βρεθεί προηγούμενος με 5 πόντους στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-11). Η ομάδα του Ηλία Ζωλασταθιάδη κράτησε τη διαφορά ισοφάρισε σε 2-2 και πήγε το ματς στο τάι μπρέικ (25-21).

Στο τάιμ μπρέικ το ματς οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να πάρουν ξεκάθαρο προβάδισμα, όμως με το σκορ στο 10-10, ο Αίαντας με ένα σερί 3-0, πήρε διαφορά 3 πόντων πήρε τελικά τη νίκη με 3-2 (15-12).