Αποκλεισμός της ΑΕΚ από τον ΠΑΟΚ (25-27) στο Κύπελλο

Ήττα για την ΑΕΚ στο ντέρμπι για την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος Ανδρών, απέναντι στον ΠΑΟΚ στο κλειστό του Βύρωνα (25-27), που έφερε τον αποκλεισμό από την επόμενη φάση του θεσμού. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα των “κιτρινόμαυρων” ενάντια στον ΠΑΟΚ μετά την νίκη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος στον Βύρωνα και την ισοπαλία στη Μίκρα.

Στην αρχή του ματς οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τον ΠΑΟΚ στο πρώτο τέταρτο με δύο συνεχόμενα τέρματα να ανοίγει λίγο την ψαλίδα (5-8). Η ΑΕΚ πίεσε για την ισοφάριση στα εναπομείναντα δεκαπέντε λεπτά του ημιχρόνου, όμως αν και βρέθηκε αρκετές φορές κοντά, δεν μπόρεσε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, μένοντας πίσω με δύο γκολ διαφορά (11-13).

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με επιμέρους σκορ  6-3 για τον “δικέφαλο του βορρά” που πήγε την διαφορά στα πέντε γκολ στο τεσσαρακοστό λεπτό της αναμέτρησης (14-19). Το τάιμ άουτ δέκα λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης, δούλεψε για λογαριασμό της “Ένωσης”, που μείωσε σε 3 γκολ (21-24). Μέχρι τη λήξη του αγώνα, το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Γιάννη Αρβανίτη ήταν να μειώσει την διαφορά σε 2 γκολ στο τελικό 25-27 με τον ΠΑΟΚ να παίρνει την πρώτη εφετινή νίκη απέναντι στην ΑΕΚ και την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 4-5, 5-7, 8-10, 9-11, 11-13 (ημχ.), 12-16, 14-19, 15-21, 18-23, 21-25, 25-27

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας 5, Δούγιας, Γεωργιάδης 2, Φάμπατς, Δημοσθένους, Νικολαϊδης 6, Αργυράκης, Εμμανουήλ, Χατσίκας, Αντωνιάδης, Γκατφί 11, Γρηγοριάδης, Φίλης, Πλεχ, Στούμπης 1, Κουμαραδέλης.

ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Αραμπατζής 2, Παλάσκας 6, Τσίλης 3, Νικολαϊδης, Κοκκώνης 2, Τσαμουρίδης 1, Μπουκοβίνας, Πετρίδης 1, Αλβανός 6, Τσαναξίδης 5, Κωστακίδης, Καραγκιοζόπουλος, Τριανταφύλλου, Κεσίδης 1.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Χασκής

Κόκκινη: 55:16 Κεσίδης (τρία δίλεπτα), δίλεπτα: 3-3, πέναλτι: 4/6-0/1.