Ήττα 3-2 σετ στο φινάλε για τα κορίτσια της ΑΕΚ

Εικόνες από το Ρέθυμνο - ΑΕΚ

Με το …αριστερό ξεκίνησε τις ευρωπαϊκές τις υποχρεώσεις στο Τσάλεντζ Καπ η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ απέναντι στην Μιχάνσκα στο Μινσκ. Παρά το γεγονός ότι η Ένωση έχασε το πρώτο σετ, κατάφερε να πάρει τα δύο επόμενα και να κάνει αποφασιστικό βήμα για την πρώτη νίκη στη φετινή διοργάνωση. Τελικά δεν πέτυχε τον στόχο της αφού αρχικά έχασε το τέταρτο σετ και στο τάι μπρέικ δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν στο ρυθμό των γηπεδούχων. Οι αθλήτριες του Μανώλη Ρουμελιώτη το πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις ως το φινάλε, αλλά έφυγαν με σκυμμένο κεφάλι και την ήττα 3-2 σετ. Το πέμπτο σετ έληξε 15-7 υπέρ της Μιχάνσκα κι έτσι χάθηκε η ευρωπαϊκή πρώτη “μάχη”.

Στο πρώτο σετ οι “κιτρινόμαυρες” αν και έμειναν από νωρίς πίσω στο σκορ, δεν πτοήθηκαν και έφτασαν ακόμα και στο 25-25, αλλά οι τελευταίοι δύο πόντοι πήγαν στη Μιχάνσκα, η οποία απέκτησε προβάδισμα νίκης με 27-25.

Στο δεύτερο και τρίτο σετ οι αθλήτριες της ΑΕΚ ήταν τα απόλυτα αφεντικά στον αγωνιστικό χώρο και έδειξαν από την πρώτη στιγμή ότι μπήκαν αποφασισμένες να κάνουν την ανατροπή. Τα κατάφεραν και στο τέταρτο σετ προσπάθησαν να τελειώσουν το ματς. Με αντεπίθεση όμως των γηπεδούχων το σετ ολοκληρώθηκε 25-20 κι έτσι τα πάντα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ, όπου και η Ένωση δεν μπόρεσε να κάνει την υπέρβαση.

Ο επαναληπτικός στην Αθήνα θα γίνει σε δύο εβδομάδες και η ΑΕΚ με νίκη με καθαρό σκορ (3-0, 3-1 σετ) περνά στην επόμενη φάση.

Τα σετ: 27-25, 21-25, 17-25, 25-20, 15-7

Μιχάνσκα: Κανάνοβιτς, Τουπικίνα, Φενταρισικ, Τσιουλεμπιάκινα, Μπαμπένκα, Σιλαντσούεβα, Σέρικ, Λιτβινοβσκα, Χρισκεβιτς, Τσιμαφεεβα, Μπαρουσεβιτς, Καλινούσκαγια

ΑΕΚ:Τσοχατζή, Σπανού, Κουνάδη, Κωνσταντινίδου, Ιβάνοβα, Κακουράτου, Τοντάι, Κατσαντώνη, Λαμπρινίδου, Κοσμά, Μπέλια, Καββαθά