Η Βασίλισσα και οι… πύργοι της

Μετά τον αποκλεισμό στο Αλεξάνδρειο, η ΑΕΚ ήθελε με κάθε τρόπο τη νίκη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Και με μια ψυχωμένη εμφάνιση στο 4ο δεκάλεπτο… καθάρισε το ματς απέναντι στον ΠΑΟΚ και κέρδισε με 65-53.

Για να φτάσει εκεί η ΑΕΚ χρειάστηκε να παίξει επιτέλους άμυνα στο 4ο δεκάλεπτο (για τρία δεκάλεπτα δεν μπόρεσε να πάρει διαφορά ασφαλείας) και να πάρει σκορ από τους Μαυροκεφαλίδη (18) και Μιλόσεβιτς (16) που ήταν οι κορυφαίοι και πήραν την Ενωση από το… χέρι για το ροζ φύλλο αγώνα.

Η ΑΕΚ παρότι δεν έπαιξε σύμφωνα με τα στάνταρ της και είχε αρκετούς παίκτες σε μέτρια ημέρα (άποντος ο Χέρστον, δεν βοήθησε ο Γουόρεν, κακός ο Ανοσίκε), ενώ λίγο έπαιξαν Κάρτερ και Σάκοτα, κατάφερε να πάρει σε κρίσιμα σημεία πόντους από τον Σκραμπ, τον Μαυροκεφαλίδη και πολύ περισσότερο από τον Μιλόσεβιτς που… πάλευε και στις δύο ρακέτες ηρωικά, ενώ και οι τρεις βοήθησαν στην άμυνα όπως και ο Παπαντωνίου.

Εξαιρετικός ο Βασιλειάδης με 22 πόντους και 6/10 τρίποντα για τους φιλοξενούμενους, που όμως εγκλωβίστηκαν από την άμυνα της ΑΕΚ κι έμειναν χωρίς πόντο στα τελευταία 6:46 του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 15-12, 36-30, 48-45, 65-53.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ανοσίκε 3 (2 ριμπ.), Παπαντωνίου 7 (5 ασίστ, 4 ριμπ.), Σάκοτα 2, Χέρστον (3 ασίστ), Μιλόσεβιτς 16 (11 ριμπ.), Σκραμπ 10 (4 ριμπ.), Μαυροκεφαλίδης 18 (12 ριμπ., 2 ασίστ, 2 κλεψ., 5 λάθη), Κάρτερ (1 ριμπ.), Καλαμπόκης 5 (3 ριμπ.), Γουόρεν 4 (2 ασίστ).

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 4 (4 ριμπ., 3 ασίστ), Λιάπης, Βασιλειάδης 22 (6 ριμπ.), Κακαρούδης 8 (6 ριμπ.), Τσόχλας (4 ασίστ), Δέδας 3 (5 ριμπ.), Μαργαρίτης 7, Κώττας, Ντούβνιακ 3 (2 ριμπ., 2 ασίστ), Μάρκοβιτς 2 (6 ριμπ.), Μπάλαμπαν 4 (2 ριμπ., 5 λάθη).

Διαιτητές: Κορομηλάς, Ψαριανός, Δεσλής.