Οι "μάγκες" έδειξαν τον δρόμο!

Μάγκες έτοιμοι για όλα

Η ΑΕΚ ξεκίνησε θαυμάσια το 37ο πρωτάθλημα χάντμπολ, τη νέα Πρέμιερ, νικώντας τον ΠΑΟΚ με 30-28. Η Ένωση παρότι έχει δώδεκα νέους παίκτες και ο ΠΑΟΚ μόλις δύο, έδειξε πως έχει ομοιογένεια και «χημεία» ως σύνολο. Ισορροπημένο το πρώτο ημίχρονο (13-11), ωστόσο οι «μάγκες» μπήκαν εκπληκτικά στο δεύτερο και ανέπτυξαν διαφορά (18-11), την οποία συντήρησαν μέχρι το 50ο λεπτό. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 24-21, ωστόσο η ΑΕΚ βρήκε λύσεις σε άμυνα και επίθεση, με αποτέλεσμα να πανηγυρίσει τη νίκη στο τέλος. Υπέροχος ο κόσμος της ΑΕΚ στον Βύρωνα, δεν σταμάτησε το τραγούδι ούτε στιγμή.

Εξαιρετική εμφάνιση από Παναγιώτη Νικολαϊδη, Χριστόφορο Μπακαούκα και Χάρι Πλεχ, ωστόσο κανείς δεν υστέρησε από τους παίκτες του Γιάννη Αρβανίτη.

Από 9 γκολ πέτυχαν οι Νικολαϊδης και Μπακαούκας, στα 6 σταμάτησε για τον ΠΑΟΚ ο Αλβανός, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας. Θετικό ντεμπούτο και για τον Γκατφί με 4 γκολ και έφεση στο μακρινό σουτ.

Η ΑΕΚ έκανε το 1-0 με τον ΠΑΟΚ αυτό το διήμερο, καθώς ακολουθεί το αντίστοιχο ντέρμπι και στο ποδόσφαιρο. Οι “μάγκες” έδειξαν τον δρόμο στην ομάδα του Τραϊανού Δέλλα.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-4, 6-6, 8-7, 9-9, 13-11 (ημx.), 16-11, 21-13, 23-17, 26-21, 29-24, 30-28.

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας 9, Φίλιππας, Δούγιας, Γεωργιάδης 4, Δημοσθένους 3, Π. Νικολαΐδης 9, Αργυράκης, Εμμανουήλ, Χατσίκας 1, Αντωνιάδης, Γκατφί 4, Φίλης, Πλεχ, Μπαλάσκας, Κολιούλης, Κουμαραδέλης.

ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Ζάγκας, Αραμπατζής 1, Παλάσκας 4, Τσίλης 5, Ν. Νικολαΐδης 3, Κοκκώνης 2, Τσαμουρίδης, Μπουκοβίνας, Πετρίδης 3, Αλβανός 6, Τζαναξίδης 2, Κωστακίδης, Καραγκιοζόπουλος, Κυπραίος 2, Τριανταφύλλου.

Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας, Κόκκινες: 56:53 Δημοσθένους, 58:14 Αργυράκης (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 12 – 9, Πέναλτι:6/6 – 4/4.

Δείτε ΕΔΩ πως μετέδωσε την αναμέτρηση το enwsi.gr και φωτογραφίες από το ματς.