Ντιναμό Σάσαρι - ΑΕΚ 73-74 (ΤΕΛΙΚΟ)

Η ΑΕΚ δίνει αυτή την ώρα (21.30) στο Palaserradimigni το δεύτερο δυνατό τεστ απέναντι στην νταμπλούχο Ιταλίας Σάσαρι. Το Enwsi.gr θα σας ενημερώνει για την εξέλιξη του φιλικού. (Η φωτογραφία είναι από την επίσημη σελίδα της ΚΑΕ ΑΕΚ στο Facebook).

• Η ΑΕΚ πήρε σπουδαία νίκη επί της νταμπλούχου Ιταλίας με 74-73 και πολυτιμότερο παίκτη τον Μαυροκεφαλίδη.
  • Ντέρμπι το τελευταίο λεπτό. 74-73 μπροστά η ΑΕΚ.
  • Τρια λεπτά πριν το φινάλε η ΑΕΚ προηγείται 74-71
  • Το ματς μπήκε στο τελευταίο πεντάλεπτο με την ΑΕΚ μπροστά 72-71.
  • Η ΑΕΚ στο 33′ κρατάει το προβάδισμα στο σκορ με 67-65
  • Ο Μαυροκεφαλίδης έχει φτάσει στους 18 πόντους, ενώ 9 έχει ο Ουόρεν και 8 ο Χέρστον.
  • Τέλος τρίτης περιόδου με την ΑΕΚ μπροστά τρεις πόντους, 60-57
  • Η ΑΕΚ μ’ ένα μικρό σερί περνά μπροστά 59-57 χάρη στον Ουόρεν.
  • Η Σάσαρι έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα τριών πόντων 54-51 στο 26′
  • Το σκορ 47-47 στο 23′
  • Η ΑΕΚ ξεκινά στο δεύτερο ημίχρονο με τρίποντο του Χέρστον και παίρνει προβάδισμα στο σκορ 45-44.
  • Σούπερ εμφάνιση ο Μαυροκεφαλίδης που έχει φτάσει τους 15 πόντους. Ο Ουόρεν έχει “κολλήσει” στους 6 από το ξεκίνημε, ο Χέρστον έχει 5, ακολουθεί με 4 ο Κάρτερ, έχουν 3 οι Κατσίβελης και Όρτον και από 2 οι Παπαντωνίου, Σάκοτα, Σαρικόπουλος.
  • Η ΑΕΚ πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, μ’ ένα καλάθι πίσω στο σκορ 42-44.
  • 42-40 μπροστά οι Ιταλοί ένα λεπτό πριν το φινάλε του ημιχρόνου.
  • Ντιναμό Σάσαρι – ΑΕΚ 32-32 στο 16′
  • Οι νταμπλούχοι Ιταλίας με αντεπίθεση διαρκείας έχουν “γυρίσει” το ματς και προηγούνται 28-30.
  • Πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ ο Μαυροκεφαλίδης με επτά πόντους, ακολουθεί ο Ουόρεν με 6 και ο Χέρστον με 5.
  • Με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών στο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ ανεβάζει την διαφορά στους επτά πόντους (24-17)
  • Η ΑΕΚ πήρε διαφορά έξι πόντων (16-10) αλλά την έχασε γρήγορα και τώρα προηγείται μόνο με 2 (19-17)
  • Συνεχίζει να κρατά το προβάδισμα η ΑΕΚ με 13-10 κυρίως χάρη στον Ουόρεν που έχει φτάσει ήδη τους 6 πόντους
  • Η ΑΕΚ ξεκινά δυνατά το ματς και στο 4′ παίρνει προβάδισμα με 8-7
  • Πρίν από το ματς η ιταλική ομάδα τίμησε τον Ντράγκαν Σάκοτα και τον Μάκη Αγγελόπουλο.