Οδοστρωτήρας η ΑΕΚ με Μενσά-Μπονσού, νίκησε 89-79 τον ΚΑΟΔ στο ΟΑΚΑ

ÁÅÊ - ÊÁÏÄ  AEK - KAOD (BASKET LEAGUE 2014-2015)Επέστρεψε στις νίκες η ΑΕΚ μετά την ήττα από τον ΠΑΟΚ καθώς κέρδισε με 89-79 τον ΚΑΟΔ μέσα στο ΟΑΚΑ μπροστά σε χιλιάδες φίλους της, για την Basket League με ηγέτη τον Μενσά-Μπονσού που είχε 31 πόντους και 14 ριμπάουντ. Ακολούθησαν σε απόδοση οι Ινγκλις και Ντελινινκάιτις με 22 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Ο Αγγλος σέντερ ξεκίνησε εκπληκτικά τον αγώνα και έδωσε το δικαίωμα στην ΑΕΚ να πάρει από νωρίς κεφάλι στο σκορ. Ετσι η ΑΕΚ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 και έτσι στο δεύτερο δεκάλεπτο με καλύτερη ψυχολογία και το «σπρώξιμο» του κόσμου, αλλά με τον Ντελινινκάιτις μπροστάρη τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με το σκορ 41-33.
Στο 3ο δεκάλεπτο με τον Μενσά-Μπονσού και πάλι «οδηγό» η ΑΕΚ ανέβασε την διαφορά, αλλά οι Δραμινοί αντέδρασαν και μείωσαν εκ νέου με 64-57.
Στο φινάλε του αγώνα η Βασίλισσα δεν είχε κανένα πρόβλημα και παρότι αντέδρασε για λίγο ο ΚΑΟΔ, τελικά η ΑΕΚ πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 89-79.

Δεκάλεπτα: 22-13, 41-33, 64-57, 89-79.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Παπαντωνίου 2, Ντελινινκάιτις 18 (4 ασίστ), Σάκοτα 4, Πολυτάρχου, Γουίλιαμσον 2, Αθηναίου 3 (6 ασίστ), Μιλόσεβιτς 7 (6 ριμπ.), Μενσά-Μπονσού 31 (14 ριμπ.), Ίνγκλις 22.

ΚΑΟΔ (Μέξας): Σλαφτσάκης 4, Τρότερ 21, Γεωργάκης 4, Άτκινς 3, Όντομ 7 (9 ριμπ.), Σπυριδωνίδης, Μισέλ 5, Ζάρας 15, Λο 3, Τσαλδάρης 12, Παπαμακάριος 5.