Νίκη στο θρίλερ του ΟΑΚΑ για τη "Βασίλισσα"

sakotaΗ ΑΕΚ πήρε δύο πολύτιμους βαθμούς στο ντεμπούτο του Σάκοτα στη Βασίλισσα, αν και η εμφάνιση της δεν ήταν καλή και είχε πολλά λάθη σε άμυνα και επίθεση. Ωστόσο, κρατά τους δύο βαθμούς και ελπίζει σύντομα να έρθει και ο ξένος ψηλός.

Ρεσιτάλ επιθετικού μπάσκετ, αλλά και κακών αμυνών ήταν το πρώτο δεκάλεπτο. Η ΑΕΚ με τον Ίνγκλις να ξεκινά «καυτός» με 3/3 τρίποντα και τον Σάκοτα από κοντά προηγήθηκε με 21-16 μετά από μόλις έξι λεπτά αγώνα. Όμως οι φιλοξενούμενοι με μπροστάρη τον Ελ-Αμίν κι εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των «κιτρινόμαυρων» στο τελευταίο κομμάτι της πρώτης περιόδου έτρεξαν ένα σερί 8-0 (21-23) και μπήκαν μπροστά στο σκορ. Με τρίποντο του Φιτζπάτρικ ο Απόλλωνας έφτασε και στο +4 (23-27), αλλά ο Σάκοτα πήρε το… όπλο του και με διαδοχικά προσωπικά καλάθια επανέφερε την ισορροπία (32-32) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με πέντε πόντους του Παπαντωνίου και τους γηπεδούχους με ισχνό προβάδισμα, 39-38.

Ο Ίνγκλις άρχισε το τρίτο δεκάλεπτο, όπως το πρώτο και με οκτώ δικούς του πόντους η ΑΕΚ ξέφυγε με 47-38. Ο Αργυρόπουλος ανέλαβε να αφυπνίσει την ομάδα του και ο Ελ Αμίν παρέλαβε τη σκυτάλη ολοκληρώνοντας με απίθανα προσωπικά καλάθια ένα επί μέρους σκορ 15-1 (48-53). Τα επιθετικά ριμπάουντ του Μιλόσεβιτς έδωσαν λύσεις στην πολύ άστοχη «Ένωση» που στις αρχές της τέταρτης περιόδου ανέκτησε το προβάδισμα (55-53). Κακές επιλογές, αστοχία και λάθη εκατέρωθεν οδήγησαν τις δύο ομάδες σε φινάλε-θρίλερ. Ο μέχρι το 38’ άποντος Ντελινινκάιτις με πέντε σερί πόντους έφερε την ΑΕΚ στο 63-61 και το παιχνίδι πήγε στη ρουλέτα των βολών. Ο Λιθουανός είχε 1/2 με 9’’ να απομένουν (65-63), αλλά ο Κασελάκης έκλεψε την πάσα του Μολφέτα και με 2/2 από τη γραμμή «σφράγισε» τη νίκη της ομάδας του με τους 1.200 οπαδούς της ΑΕΚ να χειροκροτούν θερμά την ομάδα για τη 2η νίκη της στην Α1 μπάσκετ.

Η ΑΕΚ πάντως έχει τεράστια ανάγκη άμεσα από απόκτηση ξένου σέντερ με ποιότητα και εμπειρία, καθώς το παιχνίδι της είναι μονοδιάστατο με Σάκοτα και Ίνγκλις να… τραβούν το κουπί στην επίθεση μόνοι τους και ο αντίπαλος να μπορεί έτσι να… διαβάζει πιο εύκολα την Ένωση.

Δεκάλεπτα: 23-24, 39-38, 51-53, 67-64.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Παπαντωνίου 5 (9 ασίστ, 4 ριμπ.), Ντελινινκάιτις 6, Σάκοτα 19 (5 ριμπ., 19 τριπ.), Κασελάκης 2, Πολυτάρχου, Ουίλιαμσον, Τσιάκος, Σαρικόπουλος 6, Μιλόσεβιτς 8 (13 ριμπ.,), Ίνγκλις 21 (6/11 τριπ.), Νίκολιτς.

Απόλλων Π. (Βετούλας): Αργυρόπουλος 10, Γκάλογουεϊ 8, Πεν 5 (7 ριμπ.), Φιτζπάτρικ 13 (7 ριμπ.), Αντωνάκης, Ελ-Αμίν 23, Πελεκούδας 2, Μολφέτας, Νιφόρας 3, Γεωργαλλής.