Υπέταξαν την Ηλιούπολη με 3-1 σετ τα κορίτσια της ΑΕΚ

ilioypoli-aek volleyΤο σημερινό παιχνίδι απέναντι στην Ηλιούπολη ήταν άκρως σημαντικό για το γυναικείο τμήμα βόλεϊ της ΑΕΚ. Η νίκη ήρθε με 3-1 σετ, γεγονός που άφησε απόλυτα ικανοποιημένο τον Μανώλη Ρουμελιώτη.

Ο τεχνικός της ΑΕΚ παρέταξε την Ένωση με τις Κατσαντωνη, Γιακουμη, Σκαρλατου, Κουκουρατου, Ιβανοβα και Κουναδη.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, αλλά η ΑΕΚ έκανε το 17-19 και το 20-23 για να φτάσει στη κατάκτηση με 21-25. Και στο δεύτερο σετ η ομάδα του Ρουμελιώτη έκανε επίδειξη δύναμης.  Μετά το 10-10 η ΑΕΚ έχτισε διαφορά έκανε το 10-16, μετά 14-24 και πήρε εύκολα το σετ με 17-25.

Το 3ο σετ δεν ξεκίνησε καλά. Η ΑΕΚ έμεινε απο την αρχή πίσω στο σκορ (6-1 και 7-4). Στη συνέχεια μείωσε σε 14-12 και 17-16, ενώ στο 23-22, οι γηπεδούχοι έδειξαν πιο ψύχραιμοι και κατάφεραν να πάρουν το σετ με 25-22.

Στο 4ο σετ, οι κιτρινόμαυροι μπήκαν καλά, προηγήθηκαν 2-6, αλλά το σκορ στη συνέχεια έγινε 7-6, αλλά και 9-8. Οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ (11-9, 12-10).

Απο εκείνο σημείο και μετά ο Ρουμελιώτης είδε τις αθλήτριες του να ξυπνούν και να παίρνουν και πάλι προβάδισμα 15-17 και 16-18. Στη συνέχεια η διαφορά ανέβηκε στο +3 (17-20). Οι κιτρινόμαυρες έδειξαν σοβαρότητα στο φινάλε έκαναν το 21-24 και έφτασαν στη νίκη με 21-25  και συνολικά 3-1 σετ.

Μετά απο συμφωνία των δύο προπονητών, παίχτηκε ένα ακόμα σετ, στο οποίο η ΑΕΚ επικράτησε με 23-25. Μάλιστα ο Ρουμελιώτης χρησιμοποίησε μεταξύ άλλων τις Σκαρλάτου, Τοντάι και Ρίζου. Οι νεαρές αθλήτριες άφησαν θετικές εντυπώσεις.