Πιερικός - ΑΕΚ 1-3 (Τελικό, LIVE Web Radio του enwsi.gr από την Κατερίνη)

ΦΩΤΟ από το ΑΕΚ - Απόλλων Καλαμαριάς

AEK APOLLON KALAMARIAS FILIKO GOAL ARAVIDIS ΑΕΚ ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ ΦΙΛΙΚΟ ΓΚΟΛ ΑΡΑΒΙΔΗΣAΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΗΝ ΚΑΤΕΡΙΝΗ: ΚΩΣΤΑΣ ΤΣΙΛΗΣ – ΣΤΑΥΡΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΟΓΛΟΥ

Στις 16:00 η ΑΕΚ αντιμετωπίζει τον Πιερικό στο τελευταίο της φιλικό ματς πριν την έναρξη του πρωταθλήματος. Το enwsi.gr βρίσκεται ήδη στην Κατερίνη και θα σας μεταδώσει LIVE μέσω  Web Radio την αναμέτρηση. Στην περιγραφή του αγώνα θα είναι ο Κώστας Τσίλης και στο ρεπορτάζ πριν και μετά το τέλος της αναμέτρησης ο Σταύρος Καζαντζόγλου.

Πατήστε το “play” στην παρακάτω οθόνη  και ακούστε την μετάδοση, ενώ διαβάστε γραπτώς την εξέλιξη του αγώνα και σχολιάστε στο τέλος της σελίδας.

Live streaming video by UstreamΔΙΑΒΑΣΤΕ LIVE ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, ο Βλαχομήτρος σουτάρει έπειτα από γύρισμα του Γεωργέα, αλλά ο Πατσιογιώργος απομακρύνει σε κόρνερ

82′ ΓΚΟΛ: Ο Πεταυράκης γυρνά από αριστερά, ο Ντούνης μέσα από την περιοχή πλάσαρε σωστά και έκανε το 3-1

81′ Διπλή ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Ζόριτς να ανακόπτεται δύο φορές από τον Πατσιογιώργο μέσα από τη μικρή περιοχή

79′ Ο Βλαχομήτρος μπήκε από αριστερά και σούταρε από το ύψος της περιοχής, αλλά ο τερματοφύλακας του Πιερικού μπλόκαρε τη μπάλα

76′ Ο Μανίκας με μακρινό σουτ προσπαθεί να αιφνιδιάσει τον Βούρα, αλλά η μπάλα περνά λίγο άουτ

75′ Μεγάλη ευκαιρία της ΑΕΚ με τον Βλαχομήτρο να φτάνει τετ α τετ με τον Πατσιογιώργο, ο οποίος απέκρουσε με τα πόδια το πλασέ του νεαρού

72′ Καμία αλλαγή στη ροή του αγώνα, νέα αλλαγή για τον Πιερικό με τον Σεντεμέντε στο παιχνίδι

68′ Νέα αλλαγή για τον Πιερικό, στο παιχνίδι ο Μπουζούκης

Δίχως ρυθμό το παιχνίδι, δεν δείχνει να λειτουργεί επιθετικά το 4-3-3 που δοκιμάζει ο Δέλλας

65′ Νέα αλλαγή για τον Πιερικό, ο Κόιτς στη θέση του Μυστακίδη

58′ Ο Μανίκας στη θέση του Σταματή για τον Πιερικό

56′ Ο Ρόβας μέσα στην περιοχή του Πιερικού, δεν μπορεί να πλασάρει σωστά και η μπάλα περνά παράλληλα με την εστία

55′ Δέκα αλλαγές για τον Δέλλα, που αφήνει μόνο τον Ντούνη από την αρχική 11άδα. Η 11άδα της ΑΕΚ είναι πλέον σε διάταξη 4-3-3 με τον Βούρα κάτω από τα δοκάρια, Γεωργέα και Πεταυράκη στα δύο άκρα, Σαρρή και Σβάρνα κεντρικό δίδυμο. Ο Τζανετόπουλος είναι κόφτης, με τους Ρόβα και Φαγιέ κεντρικούς χαφ, τον Βλαχομήτρο δεξιά, τον Ζόριτς αριστερά και τον Ντούνη στην κορυφή της επίθεσης

52′ Αδράνεια στην άμυνα της ΑΕΚ, ο Γιαννούλης βρίσκεται απέναντι στον Ανέστη και με πλασέ κάνει το 2-1

47′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, όταν ο Πλατέλλας μπήκε με διαδοχικές ντρίπλες μέσα στην περιοχή, αλλά το πλασέ του απομάκρυνε με τα πόδια ο Πατσιογιώργος

46′ Τέσσερις αλλαγές για τον Πιερικό: Πατσογιώργος, Ντόσης, Γιαννούλης και Κοντσίδης στην 11άδα

46′ Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, καμία αλλαγή από τον Δέλλα

45΄Ομορφη προσπάθεια της ΑΕΚ, με τον Ντούνη να σουτάρει από το ύψος της περιοχής, αλλά ο Παπατολίκας μπλόκαρε

Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, ο Δέλλας έφερε τον Ντούνη σε ρόλο επιτελικού χαφ, με τον Πλατέλλα δεξιά και τον Μπαρμπόσα αριστερά

40′ Ο διαιτητής χρεώνει με επιθετικό φάουλ (!) τον Μπακάκη που προσπαθούσε να μπει στην περιοχή του Πιερικού και μονομάχησε με τον Κρουσταλέλη

34′ Ο Μπαρμπόσα περνά ανάμεσα από δύο παίκτες του Πιερικού, αλλά ο Νικολίτσης απομακρύνει το γύρισμα του

31′ Κόρνερ για την ΑΕΚ, αλλά η σέντρα του Μπαρμπόσα περνά απ’ όλους δίχως να υπάρξει προσπάθεια προς την εστία του Πιερικού

25΄Ο Αλεξίου βγαίνει τετ α τετ με τον Ανέστη, αλλά ο γκολκίπερ της ΑΕΚ βγαίνει έγκαιρα, κλείνει τον χώρο και το πλασέ του φορ του Πιερικού περνά άουτ

20′ Εντυπωσιακή εκτέλεση φάουλ του Μπαρμπόσα φέρνει τη μπάλα στην περιοχή, ο Λαμπρόπουλος παίρνει τη κεφαλιά που σταματά στο δοκάρι, αλλά ο επόπτης καταλογίζει οφσάιντ

18′ Πρώτη αξιόλογη επιθετική προσπάθεια του Πιερικού, με τον Σταματή να βγάζει τον Μυστακίδη μέσα στην περιοχή, αλλά ο Λαμπρόπουλος με εξαιρετικό τάκλιν απομακρύνει τον κίνδυνο

14′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ: Υπέροχη μπαλιά του Κορδέρο για τον Μπακάκη που έκανε κοντρόλ και ασίστ μαζί για τον Ντούνη, που από το σημείο του πέναλτι νίκησε εύκολα τον Παπατολίκα για να κάνει το 2-0

9′ Μακρινό σουτ του Κορδέρο, δυσκολεύει τον Παπατολίκα, που τελικά θα μπλοκάρει τη μπάλα

8′ Δυνατό σουτ του Σταματή μέσα από την περιοχή, περνά αρκετά μέτρα άουτ από την εστία του Ανέστη

7′ Μακρινό σουτ του Ντούνη περνά δίπλα από την εστία του Παπατολίκα

4′ Καλή προσπάθεια για την ΑΕΚ με τον Ανάκογλου να περνά για τον Αραβίδη, αλλά ο φορ της ΑΕΚ ήταν εκτεθειμένος σε θέση οφσάιντ

2′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ. Ο Μπαρμπόσα έκανε όμορφη κίνηση από δεξιά και γύρισε στον Πλατέλλα, που σε κενή εστία έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα

1′ Ξεκίνησε το παιχνίδι στην Κατερίνη, περίπου 1000 φίλοι της ΑΕΚ στις εξέδρες του γηπέδου παρά τον βροχερό καιρό

Λίγο πριν την έναρξη του αγώνα, βραβεύτηκε ο Ντούσαν Μπάγεβιτς για την προσφορά του στο ελληνικό ποδόσφαιρο

-Περίπου 100 φίλοι της ΑΕΚ βρίσκονται ήδη στις εξέδρες του γηπέδου της Κατερίνης και παρά τη βροχή έχουν αρχίσει τα συνθήματα υπέρ της Ένωσης.

-Ο Ανδρέας Σταματής αναμένεται να τεθεί αντίπαλος της ΑΕΚ για πρώτη φορά μετά την απομάκρυνσή του από την Ένωση το καλοκαίρι του 2012.

-Λίγο μετά τις 15:00 ο Τραϊανός Δέλλας βγήκε στον αγωνιστικό χώρο και πήγε στον πάγκο του.

-Ακόμα και στην Κατερίνη ταξίδεψε ο Στέλιος Σεραφίδης για να βρεθεί στο πλευρό της ΑΕΚ.

-Η ΑΕΚ θα ξεκινήσει το παιχνίδι με τους: Ανέστη, Μπακάκη, Κολοβέτσιο, Λαμπρόπουλο, Γροντή, Κορδέρο, Ανάκογλου, Μπαρμπόσα, Ντούνη, Πλατέλλα και Αραβίδη.

– Μισή ώρα πριν από την σέντρα και οι οπαδοί της ΑΕΚ αρχίζουν να πληθαίνουν. Και δεν σταματούν το τραγούδι μέσα στη βροχή.

– Η ενδεκάδα του Πιερικού: Παπατολίκας, Νικολίτσης, Τσιάρας, Σπάσιτς, Ελιομάρ, Σταματής, Μυστακίδης, Καρτσαμπάς, Κρουσταλέλης, Αλεξίου και Γούτσιος.