Πρεμιέρα με το....αριστερό για την ΑΕΚ, ήττα με 22-24 από την Αναγέννηση

aek-byronasΣε όλα τα φιλικά προετοιμασίας η ΑΕΚ έδειξε αρκετές δυνατότητες στο αμυντικό της κομμάτι. Όμως απέναντι στην Αναγέννηση, οι κιτρινόμαυροι προδόθηκαν απο την λειτουργία τους στα μετόπισθεν και ηττήθηκαν απο την ομάδα του Βύρωνα με 22-24.  Οι κιτρινόμαυροι πάλεψαν μέχρι το τέλος το ματς, αλλά σχεδόν σε όλη την διάρκεια του βρέθηκαν πίσω στο σκορ.

Στο ημίχρονο η ομάδα του Βύρωνα προηγήθηκε με τρία γκολ διαφορά (9-12), όμως με γκολ του Φάνη Τσαούση επέστρεψαν με 15-14. Το ματς πήγαινε γκολ-γκολ με την φιλοξενούμενη να παίρνει και πάλι διαφορά 17-20, οκτώ λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Η ομάδα του Γιάννη Αρβανίτη προσπάθησε για την μεγάλη ανατροπή, αλλά στο τέλοςοι φιλοξενούμενοι φάνηκαν πιο ψύχραιμοι.

Οι κιτρινόμαυροι δεν είχαν επιθετική βοήθεια απο τον Μπαλάζ, ενώ την ομάδα τράβηξαν και οι Τσαούσης – Μπακαούκας, που με την συνεισφορά των Τσιλιμπάρη και Γεωργιάδη προσπάθησαν να γυρίσουν το ματς.

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 5-4, 6-7, 7-8, 9-9, 9-12 (ημχ.), 10-12, 14-14, 16-15, 17-17, 20-22, 22-24

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας 4, Γεωργιάδης 2, Δημοσθένους 3, Νικολαϊδης 5, Κολιούλης, Μπαλάς 2, Τσαούσης 2, Κατσίκης 1, Παπαδόπουλος Χ., Ξηρός, Τσιλιμπάρης Κ., Παπαδόπουλος Γ. 3, Χατζηκωνσταντίνου, Τσιλιμπάρης Ν.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Παναγιώτης Ιατρούδης): Μαγκαφουράκης, Γεωργίου, Στούμπης Π. 6, Καραστέργιος, Αργυράκης 2, Τσεύλικος, Χριστοδούλου 1, Στούμπης Δ. 1, Χατσίκας, Αντωνιάδης, Μυλωνάς 8, Κωστούλας 2, Λεωνίδας 1, Φάμπατς 3, Ζέκιος, Βλαχοθανάσης.
Διαιτητές: Κουτσός- Σκλαβενίτης, δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 1/1-2/3.