«Λύγισε» η ΑΕΚ στην Καλαμάτα, ήττα 3-0 σετ από την Κηφισιά στον ημιτελικό του Final 4

ΦΩΤΟ από το Κηφισιά - ΑΕΚ

1089354Η ΑΕΚ έχασε την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, καθώς γνώρισε την ήττα από την Κηφισιά με 3-0 σετ. Δεν άντεξε η Ένωση στον υψηλό ρυθμό του παιχνιδιού, που της στοίχισε η απουσία του Πέτρου Πέτρογλου, αλλά και ο τραυματισμός του Κόνραντ Γκούζντα κατά τη διάρκεια του ματς (θλάση στους προσαγωγούς). Η Κηφισιά πήρε την πρόκριση στον αυριανό (16/3) τελικό με τον Ολυμπιακό κατακτώντας και τα τρία σετ με το ίδιο σκορ (25-18).

Το πρώτο σετ του ημιτελικού άρχισε με την Ένωση να βρίσκεται πίσω στο σκορ (6-3).  Η ΑΕΚ δε μπορούσε να βρει λύσεις στα μπλοκ της Κηφισιάς (9-5) και οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν  αυτό το πλεονέκτημα (14-10, 17-12). Οι «κυανόλευκοι» έκαναν εύκολα το 1-0 (25-18).

Οι «κιτρινόμαυροι» δε μπορούσαν να βρουν ρυθμό και στο δεύτερο σετ (10-5). Με λάθη στην άμυνα και προβλήματα στην επίθεση η Κηφισιά ανέβαζε τη διαφορά (17-10). Οι τυπικά γηπεδούχοι χωρίς να βρουν ιδιαίτερη αντίσταση από την ΑΕΚ έκαναν το 2-0 (25-18) και βρέθηκαν ένα σετ μακριά από τον τελικό.

Το τρίτο και τελευταίο σετ της αναμέτρησης άρχισε με την ΑΕΚ να βρίσκεται μπροστά στο σκορ (6-10). Αυτό δεν κράτησε πολύ, καθώς η Κηφισιά πήρε το προβάδισμα (11-10), αλλά και τη διαφορά (16-13, 17-14).  Η Ένωση μπήκε και πάλι στη διεκδίκηση του σετ (17-16) δεν άντεξε όμως στη μεγάλη πίεση των γηπεδούχων χάνοντας το με 3-0 (25-18).

Τα σετ: 25-18, 25-18, 25-18.

Κηφισιά (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3 π. (1/1 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), Σουλτανόπουλος 5 π. (0/3 επ., 5 μπλοκ), Σόουζα 9 π. (6/11 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ, 77% υπ.-31% άριστες), Πρωτοψάλτης 16 π. (13/16 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ, 46% υπ.-43% άριστες), Παπαγγελόπουλος 5 π. (3/5 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), Γιοβάνοβιτς 21 π. (19/29 επ., 2 άσσους), Ταμπουρατζής (λ., 75% υπ.-75% άριστες), Ρούσης, Κούνας.

ΑΕΚ (Φλαούνας): Μαντέκας 7 π. (6/17 επ., 1 μπλοκ, 75% υπ.-58% άριστες), Τόρες 4 π. (3/7 επ., 1 μπλοκ), Κατσανεβάκης 4 π. (4/6 επ.), Παγιάν 14 π. (14/29 επ.), Ρουμελιωτάκης 10 π. (7/15 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ, 48% υπ.-44% άριστες), Γκούζντα (λ., 58% υπ.-50% άριστες), Αχιλλεόπουλος (λ., 42% υπ.-25% άριστες), Τοκάνης 1 π. (1 μπλοκ), Κρέτσης 1 π. (1 άσσο), Χατζόπουλος, Παπαδόπουλος.

Δείτε εδώ πως σας ενημέρωσε live το enwsi.gr την εξέλιξη του ημιτελικού.