Εύκολη νίκη για την ΑΕΚ (0-3), παρέμεινε σε απόσταση "βολής" από την κορυφή

ΦΩΤΟ από το Ίωνες - ΑΕΚ

ladeni totsidouΗ ΑΕΚ έκανε ένα εύκολο πέρασμα από το κλειστό γήπεδο της Νέας Ιωνίας, όπου επικράτησε των Ιώνων (0-3) και παρέμεινε σε απόσταση “βολής” από τον Ολυμπιακό, δύο αγωνιστικές πριν από το ντέρμπι. Με αυτή τη νίκη η Ένωση “σφράγισε” τη δεύτερη θέση και “έσπρωξε” τις γηπεδούχες στην Α2, που εξαρχής είχαν δύσκολο έργο, καθώς για να διατηρήσουν τις ελπίδες τους έπρεπε να πάρουν εκείνες τους 3 βαθμούς. Οι “κιτρινόμαυρες” πήραν “αέρα” το πρώτο σετ, ενώ στα άλλα δύο έκαναν μία μικρή “κοιλιά”, λόγω κούρασης και “rotation”.

Με τη δυναμική παρουσία της ΑΕΚ ξεκίνησε το πρώτο σετ του αγώνα (2-11).  Η  Ένωση με τις παίκτριες της να κάνουν ότι θέλουν στο παρκέ ανέβασε τη διαφορά (3-13, 9-18). Οι γηπεδούχες δε μπόρεσαν να βρουν λύσεις και οι «κιτρινόμαυρες» έκαναν εύκολα το 0-1 (14-25).

Με το ξεκίνημα του δεύτερου σετ η Ένωση είχε και πάλι το προβάδισμα (4-8). Οι Ίωνες κατάφεραν να περάσουν μπροστά (12-11), αλλά οι «κιτρινόμαυρες» προσπέρασαν και πάλι (13-17).  Οι γηπεδούχες ισοφάρισαν εκ νέου (17-17),  αυτό όμως δεν πτόησε  την ΑΕΚ που αν και δυσκολεύτηκε έκανε το 0-2 και “έστειλε” τους Ίωνες στην Α2 (19-25).

Σε ένα σετ γεμάτο λάθη, καμία από τις δύο ομάδες δε μπόρεσε να πάρει σημαντικό προβάδισμα (7-9).  Η Ένωση προσπάθησε να πάρει διαφορά με ένα σερί 0-3 (11-14), αλλά οι Ίωνες μείωσαν εκ νέου (13-14). Η ΑΕΚ άνοιξε και πάλι τη διαφορά (13-17) και εκεί που φαινόταν πως όλα είχαν τελειώσει,  οι γηπεδούχες μπήκαν και πάλι στο παιχνίδι (19-19). Οι  «κιτρινόμαυρες»  όμως δείχνοντας μεγαλύτερη θέληση έκαναν το 0-3 και “σφράγισαν” και μαθηματικά τη δεύτερη θέση (19-25).

Τα σετ: 14-25, 19-25, 19-25.

Ίωνες (Μάρκος Κωβαίος): Μαλουσάρη, Ντόνα, Κομλένοβιτς 5 π. (1 άσσο, 4/21 επ., 44% υπ.), Κατσαντώνη 11 π. (10/23 επ., 1 μπλοκ), Φωτεινού 3 π. (1 άσσο, 1/8 επ., 1 μπλοκ), Χρήστου 13 π. (4 άσσους, 9/19 επ., 39% υπ.), Μάρκου (λ., 33% υπ.), Μεγαρίτη (λ.), Σκορδίλη 1 π. (1/1 επ.), Παπουτσάκη, Μουτζούρη 1 π. (1 άσσο).

ΑΕΚ (Μανώλης Ρουμελιώτης): Ιβάνοβα 13 π. (2 άσσους, 9/15 επ., 45% υπ., 2 μπλοκ), Κρουκ 4 π. (1 άσσο, 3/5 επ., 27% υπ.), Γιακουμή 4 π. (1 άσσο, 2/3 επ., 1 μπλοκ), Γιόσοβιτς 10 π. (7/17 επ., 3 μπλοκ), Παπαφωτίου 8 π. (4 άσσους, 2/3 επ., 2 μπλοκ), Καβαθά 11 π. (2 άσσους, 7/10 επ., 2 μπλοκ), Ρόγκα (λ., 58% υπ.), Λαδένη 3 π. (2/4 επ., 1 μπλοκ), Φάκη, Τοτσίδου 1 π. (1/3 επ.).

Δείτε εδώ πως σας ενημέρωσε live το enwsi.gr την εξέλιξη του ματς.