"Αποχαιρετάει" και μαθηματικά την τετράδα η ΑΕΚ, έχασε από την Κηφισιά (0-3)

ÁÅÊ - ÊÇÖÉÓÉÁ (VOLLEYLEAGUE 2013-2014)Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα στο κλειστό γήπεδο της Γλυφάδας από την Κηφισιά (0-3). Πολλά τα κενά διαστήματα για την ομάδα του Άκη Φλαούνα που είχε προβλήματα στην υποδοχή. Οι “κιτρινόμαυροι” αποχαιρετούν και μαθηματικά τον στόχο της τετράδας, καθώς για να μείνουν “ζωντανοί” θέλουν ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης να μη νικήσει την Δευτέρα (10/3) τον Φοίνικα Σύρου.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με την ΑΕΚ να είναι μπροστά (8-5). Η Κηφισιά διόρθωσε την υποδοχή της και πέρασε μπροστά (12-16). Με την Ένωση να μη μπορεί να βρει, λύσεις οι φιλοξενούμενοι αύξαναν τη διαφορά (17-24) και έκαναν εύκολα το 0-1 (18-25).

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυναμικά στο δεύτερο σετ (5-1), αλλά η Κηφισιά κατάφερε να “επιστρέψει” (7-8). Από εκείνο το σημείο και μετά καμία από τις δύο ομάδες δε μπόρεσε να ξεφύγει πολύ στο σκορ (14-16).  Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μία ανάσα πριν το 0-2 (20-22), αλλά η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 22-22.  Με την ΑΕΚ να χάνει δύο σετ πόιντ (25-24), η Κηφισιά πήρε το προβάδισμα και το δεύτερο σετ (25-27).

Με άλυτο πρόβλημα τη κακή της υποδοχή ξεκίνησε και το τρίτο σετ η ΑΕΚ (6-8). Με τα δυνατά καρφιά του Χόρχε Παγιάν προσπέρασε τους φιλοξενούμενους (12-9). Αυτό όμως δεν ήταν αρκετό, καθώς η Κηφισιά προσπέρασε και πάλι (14-16).  Οι  «κιτρινόμαυροι» πήραν το προβάδισμα στο πιο κρίσιμο σημείο του σετ (22-21), αλλά δε φάνηκε αρκετό, αφού η Κηφισιά έκανε το 0-3 (23-25) εξασφαλίζοντας μία θέση στην τετράδα της Volleyleague.

Τα σετ: 18-25, 25-27, 23-25.

ΑΕΚ (Φλαούνας): Μαντέκας 9 π. (7/14 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ.-45% άριστες), Τόρες 11 π. (4/11 επ., 2 άσσους, 5 μπλοκ), Κατσανεβάκης 6 π. (4/5 επ., 2 μπλοκ), Κρέτσης, Παγιάν 16 π. (15/35 επ., 1 άσσο), Ρουμελιωτάκης 8 π. (6/13 επ., 2 μπλοκ, 44% υπ.-30 % άριστες), Γκούζντα (λ., 71% υπ.-53 άριστες), Αχιλλεόπουλος (λ.), Τοκάνης, Νοβοσέλατς 2 π. (1 επίθεση, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος.

Κηφισιά (Αρσενιάδης): Νικολάκης 1 π. (1 μπλοκ), Σουλτανόπουλος 14 π. (8/14 επ., 6 μπλοκ), Σόουζα 10 π. (8/13 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 78% υπ.-44% άριστες), Πρωτοψάλτης 14 π. (12/19 επ., 2 μπλοκ, 78% υπ.-44% άριστες), Παπαγγελόπουλος 6 π. (4/7 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), Γιοβάνοβιτς 13 π. (12/27 επ., 1 μπλοκ), Ταμπουρατζής (λ., 30% υπ.-20% άριστες), Κόβαλτσουκ, Κούνας, Κάπελλας.

Δείτε εδώ πως σας ενημέρωσε live το enwsi.gr την εξέλιξη ματς.