Η ΑΕΚ Β' έσωσε ξανά το ματς στο τέλος, 3-3 με Μακεδονικό στα Σπάτα!

Βαθμός στο φινάλε για την ΑΕΚ Β'

Η ΑΕΚ Β’ υποδέχθηκε τον Μακεδονικό στο «Σεραφείδιο» και έσωσε στο τέλος τον βαθμό της ισοπαλίας, μένοντας στο 3-3!

Με αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του Νίκου Κούστα παρέμεινε στην 3η θέση έχοντας 18 βαθμούς.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ΑΕΚ Β’, την Κυριακή, καθώς αντιμετωπίζει εκτός έδρας τη Νίκη Βόλου.

Διαβάστε πως μετέδωσε το ματς το enwsi.gr

Μόλις στο πρώτο λεπτό η Ένωση απείλησε με τον Θεοδωρίδη για να έρθει στο 17′ ο ίδιος παίκτης να σκοράρει από κοντινή απόταση με το γκολ, όμως, να ακυρώνεται ως οφσάιντ. Οκτώ λεπτά αργότερα οι «κιτρινόμαυροι» είχαν νέα καλή στιγμή με τον Χρυσόπουλο για να έρθει στο 27′ κόντρα στην ροή του ματς ο Μακεδονικός να πάρει το προβάδισμα με τον Σιμόνι.

Στο 29′ ο Μπουκουβάλας ανέτρεψε τον Ζίνι μέσα στην περιοχή, όμως ο ρέφερι της αναμέτρησης δεν έδωσε κάτι και ένα λεπτό αργότερα ο Ζαφειράκης διπλασίασε τα τέρματα (0-2) των φιλοξενούμενων. Η ΑΕΚ Β’ έβγαλε αντίδραση και στο 40′ μείωσε σε 1-2 με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ απο το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής για να αγγίξει στο 43′ την ισοφάριση με τον Ζίνι να σημαδεύει το δοκάρι του Γουναρίδη.

Με την έναρξη του β’ μέρους η ΑΕΚ Β’ έχασε τεράστια ευκαιρία με κεφαλιά του Ραντόνια, αλλά ταυτόχρονα κατάφερε να φθάσει στην ισοφάριση.

Στο 48′ ο Θεοδωρίδης εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Ζίνι και με καταπληκτικό σουτ έγραψε το 2-2. Η χαρά της ΑΕΚ, όμως, κράτησε ελάχιστα λεπτά, καθώς στο 52′ ο Ραμίρες έκανε το 2-3 για τον Μακεδονικό. Η ΑΕΚ, όμως, δεν τα παράτησε, επέμεινε και όπως με την ΑΕΛ κατάφερε να φθάσει στο τέλος στο γκολ της ισοφάρισης με πέναλτι του Ζίνι στο 90′. Έτσι το ματς έληξε με 3-3, όπως ακριβώς; συνέβη το Σάββατο και με την Λάρισα.

ΑΕΚ Β’-Μακεδονικός 3-3

ΑΕΚ Β’ (Νίκος Κούστας): Αγγελόπουλος, Ραντόνια, Γιεμπόα, Χρυσόπουλος (68’ Κοσίδης), Γιαννούλης (77’ Παυλίδης), Λαμαρανά (68’ Ρουκουνάκης), Σαμπανάτζοβιτς (77’ Χριστόπουλος), Ζίνι, Μαχαίρας, Τζ. Γκαρσία (73’ Γκολφίνος), Θεοδωρίδης

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ(Στέλιος Μαλεζάς): Γουναρίδης, Μπουκουβάλας, Πέδρο Λούκας (79’ Γρομιτσάρης), Σαραγιώτης, Τσουκάνης (68’ Λυμπεράκης), Παναγιωτούδης, Μελετίδης (79’ Τσιλιγγίρης) , Ραμίρεζ, Μπουλάτοβιτς, Ζαφειράκης (79’ Κουλούρης), Σιμόνι

Βαγγέλης Αρναούτογλου: Δείτε πόσους ασύδοτους, πόσα ελεεινά φίδια έχουμε απέναντί μας