Η ΑΕΚ Β' γύρισε με ψυχή το ματς στο τέλος, 3-3 με Λάρισα!

Η ΑΕΚ Β' τα κατάφερε και με ψυχή πήρε τον βαθμό στα Σπάτα κόντρα στην Λάρισα (3-3)

Με ψυχή και τσαγανό η ΑΕΚ Β’ γύρισε το ματς και πήρε τον βαθμό στα Σπάτα κόντρα στην Λάρισα με γκολ του Τιέι στο 90+3′ στην πρεμιέρα της στα play offs της Super League 2.

Η ΑΕΚ Β’ έκανε πολλά λάθη ειδικά στην κυκλοφορία και στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιου, ενώ είχε προβλήματα και στην αμυντική λειτουργία. Δεν την βοήθησαν οι αλλαγές με αποτέλεσμα να κάνει μία μέτρια εμφάνιση, αλλά, ωστόσο, να καταφέρει να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας βγάζοντας ψυχή, πείσμα και τσαγανό στην πρεμιέρα της στα play offs της Super League 2.

Σε ατομικό επίπεδο για την ΑΕΚ Β’ προσπάθησαν πολύ οι Ζίνι και Ρουκουνάκης, ενώ ήταν εκτός αγώνα ο Γκολφίνος. Λυτρωτής για την Ένωση, βέβαια, ήταν ο Τιέι  που κατάφερε να σκοράρει στο 90+3′ και να αναδειχθεί σε από μηχανής θεό.

Το φιλμ του αγώνα

Στο 10′ η ΑΕΚ Β’ έφτασε κοντά στο να ανοίξει το σκορ, αλλά η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λαμαράνα πέρασε ελάχιστα έξω.

Στο 34′ η Λάρισα είχε δοκάρι με τον Πλέγα με την Ένωση στο 45′  να ανοίγει το σκορ(1-0) με καταπληκτικό πλασέ του Μαχαίρα απο τα αριστερά.

Ένα λεπτό αργότερα ο Παπαγεωργίου έκανε το 1-1 με σουτ μέσα από την περιοχή. Τρομερό σουτ του Φοφανά στο 46′, έδιωξε με δυσκολία ο Σουλούκος. Στο 51′ η κεφαλιά του Ζίνι απο καλή θέση δεν βρήκε στόχο, με την Λάρισα στο 58′ να βλέπει τον Πεντρόσο να γράφει το 1-2.

Στο 75′ ο Ζίνι πάτησε περιοχή από τα αριστερά πλασάροντας ιδανικά για το 2-2. Στο 85′ ο Βλιώρας έγραψε το 2-3 με την ΑΕΚ, όμως να μην παραδίδει τα όπλα. Έτσι στο 90+3′ ο Τιέι με προβολή έπειτα από σέντρα του Ρουκουνάκη διαμόρφωσε το τελικό 3-3.

Η εξέλιξη του αγώνα:
1′ Έναρξη της αναμέτρησης.
8′ Κίτρινη κάρτα στον Πλέγα.
10′ Απευθείας φάουλ του Λαμαράνα από πλάγια αριστερά αποκρούει ο Σουλούκος
33′ Σουτ του Πλέγα, απόκρουση Θεοχάρη και δοκάρι!
35′ Κίτρινη κάρτα στον Καλουτσικίδη
44′. ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ Β! Ο Ζίνι απέφυγε δύο αντιπάλους από τα αριστερά και έδωσε τη μπάλα στον Μαχαίρα που με αριστερό τεχνικό πλασέ έστειλε τη μπάλα στην απέναντι γωνία!
45+1′ Το 1-1 για τη Λάρισα με σουτ του Κώστα Παπαγεωργίου μέσα από την περιοχή.

45+’2 Λήξη πρώτου ημιχρόνου: ΑΕΚ Β-ΑΕΛ 1-1
46′ Έναρξη δεύτερου μέρους.
46′ Εντυπωσιακή απόκρουση Σουλούκου σε σουτ του Φοφανά.
47′ Ο Παπαγεωργίου έκλεψε την μπάλα και βγήκε τετ α τετ με τον Θεοχάρη που επενέβη σωτήρια
49′ Κίτρινη κάρτα στον Ραντόνια
52′ Σέντρα Λαμαράνα από τα αριστερά, ο Ζίνι στο ύψος του δεύτερου δοκαριού δεν μπορεί να σκοράρει με το κεφάλι.
57′ Το 1-2 για την ΑΕΛ με συρτό γωνιακό σουτ του Πεντρόζο έξω από την περιοχή.
69′ Κίτρινη κάρτα στον Πλέγα.
75′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ Β! Ο Ζίνι παίρνει τη μεγάλη μπαλιά του Γεμπόα στα αριστερά, φτάνει στην αντίπαλη περιοχή και με εξαιρετικό δεξί πλασέ στέλνει την μπάλα στην απέναντι γωνία: 2-2!
83′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία από τον Ζίνι που από καλή θέση
85′ Το 2-3 για τη Λάρισα από τον Βλιώρα με πλασέ μέσα από την περιοχή.
87′ Κίτρινη κάρτα στον Οσονού
89′ Ωραία ατομική προσπάθεια του Γκολφίνου που συγκλίνει από τα δεξιά και σουτάρει άουτ με συρτό αριστερό σουτ
90+3′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία από τ0ν Γκολφίνο που από το ύψος της περιοχής και με κενή εστία πλάσαρε άουτ!
90+4′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ Β! Εξαιρετική μπαλιά του Ρουκουνάκη στην πλάτη της άμυνας, ο Τιεϊ κάνει την προβολή και περνάει τη μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα: 3-3!
90+6’ Λήξη του αγώνα: ΑΕΚ Β-ΑΕΛ 3-3

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΑΕΚ Β: Θεοχάρης, Κάτσικας (64′ Παυλίδης) Χρυσόπουλος, Γεμπόα, Ραντόνια, Φοφανά (64′ Γκολφίνος) Λαμαράνα (64′ Ρουκουνάκης) Ζίνι, Μαχαίρας, Χριστόπουλος (74′ Τιεϊ) Θεοδωρίδης (58′ Σαμπανάτζοβιτς).
ΑΕΛ: Σουλούκος, Καλουτσικίδης (70′ Θ. Παπαγεωργίου) Μαϊδανός (84′ Παπαδόπουλος) Ηλιάδης, Γιανναράκης, Πλέγας, Αντράντα, Νίνο (58′ Οσονού) Πεντρόζο (84′ Βλιώρας) Παπαγεωργίου (70′ Θωμαϊδης) Μαυριάς.

Διαιτητής: Αλέξανδρος Κατσικογιάννης (ΕΠΣ Ηπείρου)
Βοηθοί: Ανδρέας Φωτόπουλος (ΕΠΣ Αθηνών) Δημήτρης Βεργέτης (ΕΠΣ Αργολίδος)
4ος: Νικόλαος Χρονάς (ΕΠΣ Αχαϊας)

Κίτρινες: Ραντόνια – Γιανναράκης, Καλουτσικίδης, Πλέγας, Κοσσονού
Κόκκινες: –

Εγκλήματα της ΑΕΚ στην Τούμπα, έχασε 3-2 | AEK Τalk 28/4/24 -Στ. Καζαντζόγλου (VIDEO)