ΑΕΚ: Κόντρα στον ΠΑΟΚ ξεκινάει τα πλέι οφ η γυναικεία ομάδα βόλεϊ

Εικόνες από τον αγώνα ΑΕΚ - ΠΑΟΚ

Την Τετάρτη εκτός έδρας ο πρώτος αγώνας της ΑΕΚ με τον ΠΑΟΚ για τα πλέι οφ

Ολοκληρώθηκε η κανονική περίοδος του πρωταθλήματος της Volley League Γυναικών και προέκυψαν τα ζευγάρια των πλέι οφ 1-8 και των πλέι άουτ 9-12.

Η ΑΕΚ κατέκτησε την 3η θέση της βαθμολογίας και θα ξεκινήσει τα πλέι οφ απέναντι στον ΠΑΟΚ εκτός έδρας.

Αναλυτικά: Οι πρώτοι αγώνες των πλέι οφ θα διεξαχθούν την Τετάρτη 27/3 και οι επαναληπτικοί το Σάββατο 30/3. Τα ζευγάρια των πλέι οφ

1-8: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. – Α.Ο. Μαρκοπούλου Revoil, 2-7: Παναθηναϊκός Α.Ο. – Α.Σ. Ακαδ. Πρωταθλητών Πεύκων, 3-6: Α.Ε.Κ. – Π.Α.Ο.Κ., 4-5: Α.Ο. Θήρας – Α.Σ.Π. Θέτις

Στην προημιτελική φάση, γηπεδούχος του πρώτου αγώνα είναι το Σωματείο το οποίο θα καταλάβει τη χαμηλότερη θέση στον τελικό βαθμολογικό πίνακα της Α’ Φάσης (δηλαδή Α1-5, Α1-6, Α1-7 και Α1-8). Στην περίπτωση που και τα δύο διαγωνιζόμενα Σωματεία έχουν από μία νίκη, στους δύο μεταξύ τους αγώνες, δημιουργείται βαθμολογία, όπως αυτή προβλέπεται στο άρθρο 17 της παρούσης (3 βαθμοί για νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ, 2 βαθμοί για νίκη με 3-2 σετ, 1 βαθμό για ήττα με 2-3 σετ και Ο βαθμοί για ήττα με 1-3 και 0-3 σετ).

Εάν με την βαθμολογία αυτή έχουν τους ίδιους βαθμούς, τότε μετά τη λήξη του 2ου αγώνα θα διεξάγεται «Χρυσό Σετ -Golden set» στους δεκαπέντε (15) πόντους.

Πάνος Λούπος: Στην Τούμπα έβαλε πέρυσι τις βάσεις, εκεί μπορεί φέτος να το τελειώσει