Αδίκησε τον εαυτό της η ΑΕΚ - Έχασε με 3-0 από τον ΑΟ Θήρας και έπεσε στην 4η θέση της βαθμολογίας!

Εικόνες από το ΑΕΚ - ΑΣΠ Θέτις

Η ΑΕΚ έχασε στις λεπτομέρειες από τον ΑΟ Θήρας με 3-0 σετ και πλέον θα περιμένει τα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής για να δει αν θα τερματίσει 3η ή 4η

Την ήττα με 3-0 σετ γνώρισε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ από τον ΑΟ Θήρας στη Σαντορίνη για την 21η και προτελευταία αγωνιστική της Α1 Γυναικών.

Το τελικό σκορ  δεν αντιπροσωπεύει την εικόνα των δύο ομάδων μέσα στο γήπεδο καθώς ειδικά στα δύο πρώτα σετ η «Ένωση» κυριολεκτικά «αυτοκτόνησε» χάνοντας στις λεπτομέρειες. Με το αποτέλεσμα αυτό η ΑΕΚ υποχώρησε στην 4η θέση της βαθμολογίας με 43 βαθμούς ωστόσο την τελευταία αγωνιστική υποδέχεται τον ΠΑΟΚ ενώ ο ΑΟ Θήρας θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό. Από τα αποτελέσματα θα ξεκαθαρίσει και το αν η ομάδα του «Δικεφάλου» θα πάει στα πλέι οφ ως 4η ή 3η στηνν βαθμολογία. Σε περίπτωση που τερματίσει 4η θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά τον Ολυμπιακό ενώ 3η θα διεκδικήσει την πρόκριση στους τελικούς απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η ΑΕΚ πραγματικά «αυτοκτόνησε» στο πρώτο σετ όπου ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ. Οι «κιτρινόμαυρες» με αποτελεσματικό μπλοκ και πίεση από το σερβίς είχαν το προβάδισμα σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με την «Ένωση» να προηγείται με 15-16 και 17-19. Ο ΑΟ Θήρας κατάφερε να εκμεταλλευτεί ξανά τις αδυναμίες του «Δικεφάλου» στην υποδοχή και ισοφάρισε σε 19-19. Μ δύο σερί πόντους η ΑΕΚ μπήκε ξανά μπροστά στο σκορ ενώ προηγήθηκε και με 21-23. Παρόλα αυτά δεν κατάφερε να αξιοποιήσει το πλεονέκτημα της με αποτέλεσμα οι γηπεδούχες να ισοφαρίσουν σε 24-24. Η ΑΕΚ έχασε τις ευκαιρίες που είχε στο σετ μπολ με το σετ να εξελίσσεται σε θρίλερ. Μετά από πολλές «μάχες» η ομάδα της Σαντορίνης ήταν αυτή που τελείωσε το σετ με 32-30.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο σετ για την ΑΕΚ η οποία παρά το γεγονός πως ξεκίνησε εξαιρετικά δεν κατάφερε στη πορεία να διατηρήσει το προβάδισμα της. Οι «κιτρινόμαυρες» παρά το χαμένο πρώτο σετ, μπήκαν δυναμικά και προηγήθηκαν με 6-11 με τον ΑΟ Θήρας να «ψαλιδίζει» την διαφορά και στη συνέχεια να παίρνει και προβάδισμα στο σκορ. Οι γηπεδούχες πέρασαν μπροστά με 19-15 και 21-16 με την ΑΕΚ να αντιδράει προσωρινά μειώνοντας σε 22-20 και 24-23 αλλά η ομάδα της Σαντορίνης και πάλι πήρε το σετ με 25-23 κάνοντας το 2-0. Στο τρίτο σετ ο ΑΟ Θήρας έχοντας και μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση μέσα στο γήπεδο κατάφερε να τελειώσει τις κρίσιμες φάσεις, πήρε το προβάδισμα το οποίο και διατήρησε μέχρι το τέλος για το 25-18 και 3-0 αντίστοιχα.

*Οι πόντοι της Θήρας προήλθαν από 4 άσσους, 52 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 7 άσσους, 34 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (32-30, 25-23, 25-18) σε 89′

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Ματέο Φρέσκι): Πόπιτς 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Σαβάρ 18 (16/36 επ., 2 μπλοκ, 40% υπ. – 32% άριστες), Μερκάδο 17 (12/33 επ., 5 μπλοκ, Χριστοδούλου 5 (4/7 επ., 1 άσσος), Φίγιοκ 19 (18/35 επ., 1 άσσος, 71% υπ. – 57% άριστες), Κιουτσιούκη 4 (2 άσσοι, 2 μπλοκ)

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Στράντζαλη 9 (9/30 επ., 27% υπ. – 12% άριστες), Καλαντάτζε 2 (2/6 επ.), Τσάριτς 15 (11/33 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τσίρκοβιτς 1 (1/10 επ., 31% υπ. – 23% άριστες), Μπλάνκο 12 (7/15 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Ξηντάρα (λ, 47% υπ. – 18% άριστες), Κοσμά (λ), Γιώτα 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Σολέ 4 (1/5 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ).

Σε περίπτωση ισοβαθμίας τα κριτήρια που ισχύουν είναι τα εξής:

α) ο αριθμός Νικών σε όλο το Πρωτάθλημα.
β) οι Βαθμοί που έχει συγκεντρώσει κάθε Σωματείο στο σύνολο των αγώνων.
γ) Ο λόγος του κλάσματος (πηλίκο) που θα έχει αριθμητή τα κερδισμένα σετ και παρονομαστή τα χαμένα σετ σε όλους τους αγώνες του πρωταθλήματος, με
προηγούμενο το μεγαλύτερο πηλίκο.
δ) Ο λόγος του κλάσματος (πηλίκο) που θα έχει αριθμητή τους κερδισμένους πόντους και παρονομαστή τους χαμένους πόντους σε όλους τους αγώνες του
πρωταθλήματος, με προηγούμενο το μεγαλύτερο πηλίκο.
ε) Τα αποτελέσματα μεταξύ των Σωματείων που ισοβαθμούν (κατά σειρά Νίκες – Βαθμοί – Σετ – Πόντοι).

Σταμάτης Βούλγαρης: Τα «ρεπορτάζ» που ξεφτιλίστηκαν σε χρόνο dt