Η ΑΕΚ πήρε το τρίποντο (3-1) κόντρα στην Θέτιδα με το μυαλό στο Final-4 του Κυπέλλου!

Εικόνες από το ΑΕΚ - ΑΣΠ Θέτις

Η ΑΕΚ έκανε για μια ακόμη φορά τα εύκολα δύσκολα αλλά πήρε τη νίκη με 3-1 κόντρα στην Θέτιδα και πλέον στρέφει την προσοχή της στο Final-4

Η ΑΕΚ επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 3-1 σετ της Θέτιδας στο κλειστό του Ολυμπιακού Χωριού για την 20η αγωνιστική της Volleyleague Γυναικών.

Η «Ένωση» προηγήθηκε με 2-0 σετ, με την φιλοξενούμενη ομάδα να μειώνει σε 2-1. Οι «κιτρινόμαυρες» έστω και δύσκολα στο τέταρτο σετ έδειξαν χαρακτήρα στο τέλος και πήραν τη νίκη και το τρίποντο που τους διατήρησε στην 3η θέση της βαθμολογίας και παράλληλα μόλις έναν βαθμό πίσω από την 2η θέση και τον Παναθηναϊκό.

Πλέον η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ πλέον στρέφει αποκλειστικά την προσοχή της στο Final-4 του Κυπέλλου που διεξάγεται το τριήμερο 8-10 Μαρτίου στο Λουτράκι και στόχος  της είναι να υπερασπιστεί τον τίτλο που κατέκτησε πέρυσι στην Άρτα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η «Ένωση» μπήκε δυνατά στο παιχνίδι με Μπλάνκο και Τσίρκοβιτς (5-3). Η Θέτιδα μείωσε στον πόντο, αλλά με Κωνσταντινίδου και Τσίρκοβιτς η ΑΕΚ έκανε το 13-8. Με Τσάριτς και άσο της αρχηγού, η «Ένωση» έφθασε στο 16-11, ενώ με Μπλάνκο και Τσάριτς έκανε το 19-14. Με τρεις σερί πόντους της Σολέ, η ΑΕΚ πήγε στο 23-17, ενώ με άσο της Καλαντάτζε έκλεισε το σετ (25-18).

Στο δεύτερο σετ, οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν πιο συγκεντρωμένες (3-5), αλλά με Τσάριτς, Σολέ, Γιώτα και Τσίρκοβιτς η ΑΕΚ το γύρισε (10-9). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το 19-19, αλλά με δύο πόντους της Καλαντάτζε η ΑΕΚ πήρε τη διαφορά (21-19). Και με Τσάριτς και μπλοκ της Σολέ, η «Ένωση» έκανε το 2-0.

Στο τρίτο σετ, οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν στο σκορ (4-5), αλλά με μπλοκ της Τσίρκοβιτς η ΑΕΚ πέρασε μπροστά (8-6). Η Θέτιδα με ένα 3-0 ανέτρεψε την κατάσταση (12-15). Όταν το σκορ έφθασε στο 16-19, η Τσίρκοβιτς, η Κωνσταντινίδου με άσο και η Καλαντάτζε ισοφάρισαν για την ΑΕΚ (19-19), αλλά η Θέτιδα ήταν πιο αποφασισμένη και κατέκτησε το σετ (20-25).

Το τέταρτο σετ ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι. Η ΑΕΚ προηγήθηκε με δύο σερί μπλοκ της Μπλάνκο και πόντο της Σολέ (6-3), όμως η Θέτιδα όχι απλά ισοφάρισε, αλλά πέρασε και μπροστά (13-16). Με Τσάριτς, Σολέ, Μπλάνκο και μπλοκ της Κωνσταντινίδου, η ΑΕΚ έκανε το 18-17. Με Τσάριτς έγινε το 22-20 και το 23-21. Η Θέτιδα ισοφάρισε σε 23-23, αλλά «μίλησε» η ψυχραιμία των «κιτρινόμαυρων», που με Τσάριτς και Μπλάνκο πήραν το σετ (25-23) και έφθασαν στη νίκη.