ΑΕΚ: Το 51,28% των γκολ από την 10η στροφή και μετά οι Πόνσε - Λιβάι - Πιο παραγωγική από πέρυσι η Ένωση (ΦΩΤΟ)

Έκι Πόνσε και Λιβάι Γκαρσία έχουν πάρει... μπρος για τα καλά και σκοράρουν κατά ριπάς για λογαριασμό της ΑΕΚ

Ακόμη καλύτερα έχουν εξελιχθεί τα πράγματα και με τον Λιβάι που φέτος έχει ταλαιπωρηθεί από τραυματισμούς. Μέχρι την 10η αγωνιστική ο Λιβάι είχε παίξει κάτι λιγότερο από 110 λεπτά και άνοιξε λογαριασμό στις 12 Νοεμβρίου με τη Λαμία και επί της ουσίας κατάφερε να πετύχει 11 γκολ σε 11 ματς. Σκόραρε με Λαμία, Παναιτωλικό, Πανσερραϊκό, Βόλο, Ολυμπιακό και Αστέρα Τρίπολης, έβαλε δύο με τον Παναθηναϊκό όπως και με την Κηφισιά χάνοντας και πέναλτι. Έτσι ο Λιβάι μετρά αισίως 11 τέρματα σε 807 λεπτά, όπερ σημαίνει ένα γκολ ανά 74 αγωνιστικά λεπτά!

Σ’ αυτό το διάστημα ταυτόχρονα η ΑΕΚ βρήκε ένα γκολ και από τους Φαν Βέερτ και Αραούχο που φέτος δεν έχουν πολλά λεπτά. Ο Ολλανδός έχει παίξει όλα και όλα 195 λεπτά στο πρωτάθλημα, ενώ ο αρχηγός της ΑΕΚ μετρά 535 λεπτά και να είναι στη βασική ενδεκάδα από τον περασμένο Νοέμβριο και το 3-0 με τη Λαμία, όπου και είχε σκοράρει.

Με απλά λόγια η ΑΕΚ στις τελευταίες 15 αγωνιστικές έχει βρει 22 γκολ από τους σέντερ φορ της και δύο τα 20 από τους δύο λογιζόμενους για βασικούς και έχει σκοράρει συνολικά 39 φορές. Με απλά λόγια Λιβάι και Πόνσε έχουν κάτι περισσότερο από το 50% των γκολ της μετά την 10η αγωνιστική, συγκεκριμένα έχουν 51,28% των γκολ της. Επίσης η ΑΕΚ είναι πολύ πιθανό να ξεπεράσει τον περσινό της απολογισμό σε τέρματα.

Συγκεκριμένα την περσινή σεζόν σε 36 ματς είχε 69 γκολ, 12 περισσότερα δηλαδή από τώρα, όπου έχει 57 γκολ και μένουν 11 ματς μαζί με τα play offs. Επίσης δεδομένα έχει ξεπεράσει, ήδη, τον απολογισμό της περσινής κανονικής περιόδου. Πέρσι σε 26 ματς είχε 51 γκολ και φέτος έχει, ήδη, 57 σε 25 ματς.

Πού θέλουμε να καταλήξουμε; Ό,τι το επίπεδο της ΑΕΚ στο δημιουργικό κομμάτι έχει ανέβει και σ’ αυτό παίζει, αναμφίβολα, ρόλο η δουλειά που γίνεται από τον Αλμέιδα στα Σπάτα, αλλά ποιότητα των παικτών της ΑΕΚ.