Πάλεψε μόνο στο 1ο πρώτο σετ η ΑΕΚ - Ήττα με 3-0 από τον Ολυμπιακό στου Ρέντη!

Εικόνες από το Ολυμπιακός - ΑΕΚ

Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ από τον Ολυμπιακό στο κλειστο του Ρέντη για την 19η αγωνιστική της Volleyleague

Την ήττα με 3-0 σετ γνώρισε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ από τον Ολυμπιακό στο κλειστό του Ρέντη στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Volleyleague.

Η «Ένωση» με εξαίρεση το πρώτο σετ δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων επιτρέποντας στον αντίπαλο να πάρει μια σχετικά εύκολη νίκη. Οι «κιτρινόμαυρες» είχαν πολλά σκαμπανεβάσματα στο παιχνίδι τους με αποτέλεσμα να μην μπορέσουν να πιέσουν τον Ολυμπιακό και να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο από το παιχνίδι.

Η «Ένωση» στοχεύει πλέον στα τελευταία 3 παιχνίδια της κανονικής διάρκειας να πλασαριστεί στην καλύτερη δυνατή θέση, με το Πρωτάθλημα φυσικά να κρίνεται στα πλέι οφ, έχοντας στο μυαλό της ήδη και το Final Four του Κυπέλλου Ελλάδας στο Λουτράκι.

Η εξέλιξη του αγώνα

Στο πρώτο σετ του αγώνα, η ΑΕΚ δεν ξεκίνησε καλά και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 6-3. Τα πιεστικά σερβίς από την Τσάριτς και την Στράντζαλη, έφεραν το προβάδισμα για την «Ένωση» (6-7). Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, με τον Ολυμπιακό να κατακτά το σετ στις λεπτομέρειες με 25-23.

Πολύ κακό το ξεκίνημα και στο δεύτερο σετ για την ΑΕΚ, με τις «ερυθρόλευκες» να δημιουργούν διαφορά 6 πόντων (6-0). Η ομάδα του Γιονούς Οτσάλ με τις Τσίρκοβιτς και Γιώτα να κυριαρχούν στο μπλοκ, μείωσαν σε 9-7. Με ένα σερί 7-1 ο Ολυμπιακος ανέβασε τη διαφορά στους 10 πόντους (21-11), κατακτώντας τελικώς το σετ με 25-14.

Στο επόμενο σετ παρά το 9-4, η ΑΕΚ πίεσε και πλησίασε στον πόντο 9-8. Η ΑΕΚ διατηρήθηκε κοντά στο σκορ, με τη Γιώτα να σημειώνει δύο σερί μπλοκ (14-13). Ορισμένα λάθη σε υποδοχή και σερβίς έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα του Πειραιά να ξεφύγει στο σκορ με 20-15, με το τελικό σκορ να είναι το 25-18.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Μουλά Λ., Παρατηρητής αγώνα: Πέρρος, Παρατηρητής διαιτησίας: Μαυρικίδης, Επόπτες: Κατσιάρας, Καπότης, Γραμματεία: Καλιγέρη.