Συνεχίζει το Ιράν του Χατζισαφί στο Κύπελλο Ασίας - Νίκησαν την Ιαπωνία 2-1 στις καθυστερήσεις και πέρασαν στα ημιτελικά

Ο Εχσάν Χατζισαφί δεν αγωνίστηκε λεπτό στο παιχνίδι με την Ιαπωνία σήμερα

Το Ιράν επικράτησε 2-1 της Ιαπωνίας σε ένα παιχνίδι με συγκλονιστικό φινάλε και προκρίθηκαν στους “4” του Ασιατικού Κυπέλλου. Οι μπλε σαμουράι προηγήθηκαν στο πρώτο μέρος με τον Μορίτα στο 28ο λεπτό, ωστόσο οι Ιρανοί το έφεραν τούμπα στο δεύτερο μέρος.

Αρχικά ισοφάρισαν με τον Μοεχμπί στο 55ο λεπτό και ο Τζάχανμπακς πέτυχε το χρυσό γκολ στο 90+6′ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι.

Ο Εχσάν Χατζισαφί της ΑΕΚ έμεινε στον πάγκο, καθώς έπαιξε βασικός ο Μίλαντ Μοχαμάντι (που πρόσφατα αποχώρησε από την Ένωση για την Αδάνα Ντεμίρσπορ), ενώ ο Καρίμ Ανσαριφάρντ του Άρη μπήκε αλλαγή στο 90+8′, αντικαθιστώντας τον Σαρντάρ Αζμούν. Οι δύο ποδοσφαιριστές θα συνεχίσουν στο Κύπελλο Ασίας.

Το πρόγραμμα των προημιτελικών

• Τατζικιστάν – Ιορδανία 0-1 (66′ αυτ. Κανόνοφ)
  • Αυστραλία – Νότια Κορέα 1-2 (42′ Γκούντγουϊν – 90+6′ πεν. Χουάνγκ Χι-Τσαν, 104′ Σον)
  • Ιράν – Ιαπωνία 2-1 (55′ Μοχεμπί, 90+6′ πεν. Τζάχανμπακς – 28′ Μορίτα)
  • 03/02 17:30 Κατάρ – Ουζμπεκιστάν