Copa Africa: Ήττα και αποκλεισμός (1-0) από τη Νιγηρία για την Ανγκόλα - Επιστρέφει στην Αθήνα ο Ζίνι

Αποκλείστηκε στα προημιτελικά η Ανγκόλα του Ζίνι

Εκτός Copa Africa έμεινε η Ανγκόλα, καθώς ηττήθηκε στα προημιτελικά με 1-0 από τη Νιγηρία, με τον Ζίνι της ΑΕΚ να αγωνίζεται στο β’ ημίχρονο της αναμέτρησης, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 60′ σημαδεύοντας το δοκάρι.

Στο 5’ η Ανγκόλα έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Μαμπούλου να πάρει το προβάδισμα και στο 24’ η Νιγηρία απάντησε στις ευκαιρίες με τον Οσιμέν.

Στο 44ο λεπτό ο Σιμόν πήρε την μπάλα από αριστερά, πάτησε περιοχή και γύρισε την μπάλα προς τον Λούκμαν, ο οποίος με εξαιρετικό πλασέ από το ύψος του πέναλτι έγραψε το 1-0.

Στο 60’ η Ανγκόλα έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση, αλλά ο Ζίνι σημάδεψε το δοκάρι του Ενγουίλι, ενώ στο 75΄η Νιγηρία είχε ακυρωθέν γκολ με τον Οσιμέν.

Γιώργος Τσακίρης: Καλή Ανάσταση και έπειτα διπλό στο Φάληρο...