Copa Africa: Κοντά στην πρόκριση η Ανγκόλα - Νίκη (2-3) επί της Μαυριτανίας, αγωνίστηκε βασικός ο Ζίνι

Με βασικό τον Ζίνι κέρδισε η Ανγκόλα

Με το ένα βήμα στην επόμενη φάση του Copa Africa είναι η Ανγκόλα, που κέρδισε με 3-2 την Μαυριτανία, με τον Ζίνι της ΑΕΚ να ξεκινάει βασικός και να αντικαθίσταται στο 61ο λεπτό.

Στο 30′ η Ανγκόλα μετά από κόρνερ και κεφαλιά του Μπουατού ο Ντάλα με προβολή έκανε το 0-1, ενώ 43’ ο Αμάρ ισοφάρισε σε 1-1.

Η Ανγκόλα μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 50’ ο Ντάλα έκανε φοβερή ενέργεια και πλάσαρε για το 1-2, ενώ στο 53’ ο Ζιλμπέρτο με διαγώνιο σουτ από πλάγια δεξιά έγραψε το 1-3. Η Μαυριτανία μείωσε με τον Κοϊτά στο 59′, ωστόσο το σκορ έμελλε να μην αλλάξει.

Η Ανγκόλα έχοντας τον Ζίνι για 61 λεπτά στη σύνθεσή της – αντικαταστάθηκε από τον Κελιάνο – επικράτησε με 2-3, έφθασε τους 4 βαθμούς στο γκρουπ και είναι κοντά στην πρόκριση στην επόμενη φάση.

Να θυμίσουμε πως στον όμιλο είναι επίσης η Μπουρκίνα Φάσο και η Αλγερία.

Γιώργος Τσακίρης: Καλή Ανάσταση και έπειτα διπλό στο Φάληρο...