ΑΕΚ: Τα αποτελέσματα των ακαδημιών βόλεϊ αγοριών

Μια νίκη και μια ήττα για τα τμήματα ακαδημιών βόλεϊ αγοριών της ΑΕΚ

Μία νίκη και μία ήττα σημείωσαν τα αγωνιστικά τμήματα της Ακαδημίας Βόλεϊ Αγοριών της ΑΕΚ το διήμερο 13-14/01.

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στη Β’ Φάση για τις θέσεις 1-6 του πρωταθλήματος της ΕΣΠΑΑΑ η ομάδα Κ18 της ΑΕΚ. Στον αγώνα που έγινε το Σάββατο το βράδυ, στο κλειστό του Καρέα, τα αγόρια της ΑΕΚ δεν ξεκίνησαν καλά, χάνοντας το πρώτο σετ με 25-10. Το δεύτερο σετ ήταν συγκλονιστικό. Έχοντας βελτιωθεί σημαντικά στην άμυνα, η ΑΕΚ το κέρδισε με 30-28. Το ίδιο συγκλονιστικό ήταν και το τέταρτο που όμως χάθηκε στις λεπτομέρειες (26-28) δίνοντας τη νίκη στον Βύρωνα με 3-1 σετ. Επόμενος αγώνας για την Κ18 απέναντι στην ομάδα του Μαρκόπουλου, στις 21.15 το βράδυ του Σαββάτου 20/1, στο κλειστό «Απ. Κόντος».

Αντίθετα με την Κ18, την Κυριακή το βράδυ, τα αγόρια της Κ14 πέτυχαν νίκη στον πρώτο αγώνα του 2024, εκτός έδρας κόντρα στον Πανερυθραϊκό. Παίζοντας καλό βόλευ, τα αγόρια του κ. Ζαν Πιέρ Σάγια επικράτησαν της ομάδας της Ερυθραίας με 3-1 και συνεχίζουν το τουρνουά των “εμπειριών” (δεν υπάρχει βαθμολογία στην κατηγορία Κ14) με 3 νίκες και 1 ήττα.

Ο εντός έδρας αγώνας της Κ21 με τον ΑΟ Νέοι Βύρωνος αναβλήθηκε λόγω κωλλύματος της αντίπαλης ομάδας και αναμένεται να προγραμματιστεί αρχές Φεβρουαρίου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:
ΑΟ Νέοι Βύρωνος – ΑΕΚ 3-1
Τα σετ: 25-10, 28-30, 25-16, 28-26.
ΑΕΚ (Ζαν Πιέρ Σάγια): Γκιρτζής Μάρκος, Γκιρτζής Φίλιππος, Γκρίτζαλης Νικόλας, Καμαρινόπουλος Χρήστος, Κατσίφης Χάρης, Λώλης Μιχάλης, Μολντοβάν Σέρτζιου, Σηφάκης Μάνος, Σιδηρόπουλος Ηλίας, Σταμάτης Δημοσθένης, Χατζήβεης Τηλέμαχος, Φωλιάς Κυριάκος, Χουσιάφης Κωνσταντίνος.
Κατηγορία: Κ18.

Πανερυθραϊκός – ΑΕΚ 1-3
Τα σετ: 10-21, 8-21, 21-18, 18-21.
Κατηγορία: Κ14.

Σταμάτης Βούλγαρης: Ασχολούμαστε με το ντέρμπι στο Καραϊσκάκη και όχι με τον… τελικό