Συγκλονιστικός ο Γιάννης αλλά οι Μπακς ηττήθηκαν από τους Ροκετς

Ο Γιάννης έκανε ακόμη μια εκπληκτική εμφάνιση την φετινή σεζόν, όμως οι 48 πόντοι που σημείωσε πήγαν στον βρόντο αφού οι Μπακς ηττήθηκαν στο Χιούστον

Ο Έλληνας σούπερ σταρ ήταν συγκλονιστικός σε άμυνα και επίθεση έχοντας 48 πόντους, 17 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 μπλοκ σε 39 λεπτά συμμετοχής, με 15/23 δίποντα, 15/21 βολές και 1/2 τρίποντα σουτάροντας με 64% εντός παιδιάς.

Τα «Ελάφια» παρουσίασαν πολύ κακό πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο, με τους Ρόκετς να κλείνουν το πρώτο δωδεκάλεπτο προηγούμενοι με 29-18, ενώ πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο +20 (63-43).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Μπακς ανέβασαν την απόδοσή τους και με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να δίνει τις λύσεις στην επίθεση άρχισαν να ροκανίζουν την διαφορά μπαίνοντας ξανά στη διεκδίκηση της νίκης.

Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν επί μέρους 23-35 στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, όμως πέρα από τον «Greek Freak» αδυνατούσαν να πάρουν λύσεις από τα βαριά χαρτιά τους και κυρίως τον Ντάμιαν Λίλαρντ που βρέθηκε σε κάκιστη βραδιά.

Έτσι οι Ρόκετς πήραν τη νίκη, ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 18-16 και ανάγκασαν τους Μπακς στην 11η ήττα τους την φετινή σεζόν (25-11 το ρεκόρ) τους φέρνοντας προβληματισμό στο Μιλγουόκι για τις… ανεμικές εμφανίσεις των «Ελαφιών».

Ο Αλπερέν Σενγκούν έκανε ακόμη ένα εκπληκτικό ματς για τους Ρόκετς, με τον Τούρκο σέντερ να έχει 21 πόντους, 11 ριμπάουντ και 4 ασίστ, όντας ένας από τους πιο βελτιωμένους παίκτες την φετινή σεζόν.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-18, 63-43, 89-73, 112-108

Εγκλήματα της ΑΕΚ στην Τούμπα, έχασε 3-2 | AEK Τalk 28/4/24 -Στ. Καζαντζόγλου (VIDEO)