Χάντμπολ: Ήττα (31-27) της Εθνικής Ανδρών από την Ρουμανία με πέντε παίκτες της ΑΕΚ στην αποστολή!

Η Εθνική μας ομάδα γνώρισε την ήττα με 31-27 από την Ρουμανία στο πρώτο ματς στο «Κύπελλο Καρπαθίων»

Η Εθνική Ανδρών ηττήθηκε με 31-27 από τη Ρουμανία στην 1η ημέρα του 45ο διεθνές τουρνουά «Κύπελλο των Καρπαθίων» που διεξάγεται στο Πιτέστι και αύριο θα παίξει (15:00) στο μικρό τελικό με τη Σλοβακία.

Με την Εθνική μας ομάδα αγωνίστηκαν και οι πέντε παίκτες της ΑΕΚ, Κεδέρης, Λιάπης, Παπαδιονυσίου, Αραμπατζής και Μάλλιος.

Η Ελλάδα ήταν άκρως ανταγωνιστική και ήλεγχε στη μεγαλύτερη διάρκεια του το παιχνίδι, έχοντας συνέχεια το προβάδισμα 8-10 (18’), 10-13 (23’) και 13-16 στο ημίχρονο. Στις αρχές του β’ ημιχρόνου με σερί 4-0 η διαφορά έφτασε στο +6 (14-20) στο 36’ και λίγο αργότερα 17-22 (42’) και 19-23 (44’).
Από εκείνο το σημείο οι Ρουμάνοι έκαναν την αντεπίθεση τους και με σερί 4-0 ισοφάρισαν 23-23 στο 47’. H Εθνική μας πήρε για τελευταία φορά το προβάδισμα στο 48’ (23-24) με τους Ρουμάνους να περνούν μπροστά με 25-24 στο 51’.
Η Εθνική αντέδρασε ισοφάρισε 25-25 (52’) και 26-26 (54’) αλλά στο τελευταίο 5λεπτο η Ρουμανία ήταν πιο ψύχραιμη και βρήκε τις λύσεις για να κερδίσει με 31-27.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ- ΕΛΛΑΔΑ 31-27 (13-16 ημχ)
ΕΛΛΑΔΑ (Ζαραβίνας): Παπαντωντόπουλος, Παπαβασίλης 6, Σάββας 3, Πασσιάς 1, Κανδύλας, Μιχαηλίδης 2, Τζηράς 2, Δομπρής, Κεδέρης 2, Λιάπης 1, Παπαδιονυσίου, Αραμπατζής 1, Μάλλιος 2, Παπάζογλου, Τόσκας 4, Παναγιώτου, Mπόσκος 2, Μπουκοβίνας 1.
Διαιτητές: Πάρβου- Ποτίρνιτσε (Ρουμανία), Δίλεπτα: 5-6, Πέναλτι: 3/3-2/4