Έμεινε από δυνάμεις η ΑΕΚ - Νέα ήττα με 30-35 από την ΑΕΣΧ Πυλαίας!

Εικόνες από το ΟΦΝΙ - ΑΕΚ

Η γυναικεία ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 30-35 από την ΑΕΣΧ Πυλαίας

Την ήττα με 30-35 γνώρισε η γυναικεία ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ από την ΑΕΣΧ Πυλαίας για την 8η αγωνιστική της Α1 Γυναικών, σε ένα ματς που διεξήχθη στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» χωρίς την παρουσία θεατών.

Η «Ένωση» φάνηκε από ένα σημείο και μετά να μένει από δυνάμεις μετά και την μεγάλη προσπάθεια στο ματς του Σαββάτου κόντρα στην Αναγέννηση Άρτας. Τα κορίτσια του Κύρου Σαράφη πραγματοποίησαν ξανά ένα καλό πρώτο ημίχρονο ωστόσο στο δεύτερο μέρος δεν είχαν τις λύσεις και το καθαρό μυαλό για να διαχειριστούν το παιχνίδι και να κρατήσουν την επαφή με το σκορ. Η ομάδα της Πυλαίας εκμεταλλευόμενη και την εμπειρία της κατάφερε να «χτίσει» μια διαφορά την οποία και διατήρησε μέχρι το τέλος. Αυτή ήταν η δεύτερη σερί ήττα για την «Ένωση» που υποχώρησε στην 7η θέση της βαθμολογίας και πλέον χρειάζεται ένα σερί νικών για να μπορέσει να διεκδικήσει μέχρι τέλους την είσοδο της στα πλέι οφ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Με το μυαλό στην άμυνα ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες την αναμέτρηση, έχοντας σκοράρει μόλις από ένα τέρμα στα πρώτα πέντε λεπτά, ενώ συμπληρώνοντας το πρώτο τέταρτο στο ματς το σκορ ήταν 3-4. Από εκεί και πέρα άνοιξε το παιχνίδι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ 14-17 υπέρ της Πυλαίας.

Στο δεύτερο μέρος η φιλοξενούμενη ομάδα μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, αποκτώντας ισχυρό προβάδισμα στο σκορ (20-27), λίγο μετά το 40′, με την ΑΕΚ να μειώνει προσωρινά, όμως η Πυλαία πήρε εκ νέου διαφορά (24-31), συμπληρώνοντας το 50ο λεπτό. Στα τελευταία 10 λεπτά ο «Δικέφαλος» προσπάθησε να μειώσει το σκορ, και διαμόρφωσε το τελικό 30-35.

ΑΕΚ – ΑΕΣΧ Πυλαίας 30-35

Τα πεντάλεπτα: 6-2, 8-4, 9-6, 11-8, 14-13, 19-16 (Ημ.), 21-21, 22-23, 23-26, 24-28, 27-30, 29-32.

ΑΕΚ (Κύρος Σαράφης): Μάγκου 5, Μιχαϊλήδου Ψαριώτη 5, Πετκόφσκα, Κατσίκα 3, Γάσπαρη 1, Παπαϊωάννου, Παύλου, Σαρκίρη, Φάμπις 13, Μπανάση, Νικόλοφσκα 2, Μετζρί 1, Δρουγίδου, Γουβιώτη.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Γιώργος Βακάλης): Σούσκα, Τροχίδου Χ., Τροχίδου Ε. 7, Κουκμίση 7, Κάρτσιου, Τσιγαρίδα Αθανασία, Θεοδοσοπούλου, Τάκη, Κωστοπούλου 7, Βασιλειάδου, Τσιγαρίδα Αθηνά, Μαχλιρίδου, Σεμελίδου 2, Αργυροπούλου 6, Παπαδοπούλου Γ. 2, Παπαδοπούλου Α. 4.

Διαιτητές: Κινατζίδης-Γερουλάνος. Δίλεπτες: 1-4. Πέναλτι: 7/7-4/4.

ENWSI TV: Tο ΑΕΚ talk για το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό με Καζαντζόγλου και Τσίλη (VIDEO)