ΑΕΚ: Φινάλε με ήττα (39-27) από την Κρίενς στη Λουκέρνη!

Εικόνες από το ΑΕΚ - Πανελλήνιος

Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 39-27 από την Κρίενς και ολοκλήρωσε την φετινή ευρωπαϊκή πορεία της

Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 39-27 από την Κρίενς στη Λουκέρνη για την 6η αγωνιστική του EHF European League και ολοκλήρωσε τις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις της για φέτος.

Το παιχνίδι δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον για την «Ένωση» που είχε χάσει ήδη τις ελπίδες της για πρόκριση στην επόμενη φάση μετά την ήττα από την Γκόρνικ την προηγούμενη αγωνιστική. Η ομάδα του Γκόραν Τζούκιτς προσπάθησε να σταθεί καλά στο παιχνίδι χωρίς ωστόσο να μπορέσει να διεκδικήσει κάτι καλύτερο απέναντι σε μια ομάδα που είχε το προβάδισμα σε όλη την διάρκεια του αγώνα. Ο Στίπε Μαντάλινιτς ήταν η αιχμή του δόρατος για την «Ένωση» σε ένα ακόμη ματς με δέκα γκολ ωστόσο δεν μπόρεσε να βρει πολλές επιθετικές λύσεις ενώ είχε και αρκετά θέματα στην άμυνα. Από ένα σημείο και μετά η ομάδα δεν είχε το κίνητρο και την ενέργεια για να «κυνηγήσει» περισσότερο το ματς.

Η εξέλιξη του αγώνα

Στο πρώτο ημίχρονο η Κρίενς έδειχνε να έχει τον πρώτο λόγο με την ΑΕΚ να προσπαθεί να ακολουθήσει το σκορ. Ο Μαρτίνοβιτς ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για την «Ένωση» αλλά η Κρίενς με δύο σερί γκολ πήρε το προβάδισμα το οποίο και διατήρησε σε όλη την διάρκεια του ημιχρόνου. Η ΑΕΚ με τον Στίπε Μαντάλινιτς και πάλι κύριο εκφραστή στην επίθεση προσπάθησε να μένει κοντά στο σκορ. Η Κρίενς έκανε το 7-3 με τον Μαντάλινιτς να μειώνει σε 7-4.Με γκολ των Μαντάλινιτς, Ζάμπιτς και Μάλλιο η «Ένωση» κατάφερε να μειώσει στα τρία γκολ (10-7) αλλά οι γηπεδούχοι και πάλι αύξησαν την διαφορά. Η Κρίενς έκανε το 16-11 και 17-13 με την ΑΕΚ να μειώνει και πάλι με τον Μαντάλινιτς για το 18-14 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Ίδια εικόνα και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με την Κρίενς να έχει τον έλεγχο του αγώνα και την ΑΕΚ να προσπαθεί απλά να κρατάει την επαφή της με το σκορ. Αρκετά αμυντικά λάθη για την «Ένωση» που δεν της επέτρεπαν να πλησιάσει περισσότερο το σκορ. Ο Μαντάλινιτς μείωσε σε 20-15 και οι Ζάμπιτς και Μάλλιος έκαναν το 27-18 στο 40′. Ακολούθησε ένα ακόμη παρόμοιο δεκάλεπτο με την διαφορά να παραμένει στα ίδια επίπεδα. Η ΑΕΚ με γκολ των Λιάπη και Κεδέρη μείωσε σε 28-20 και 29-22 για να κάνει στο 50′ το 30-24. Το παιχνίδι δεν άλλαξε ούτε στα τελευταία λεπτά με την «Ένωση» να μην έχει πλέον την ενέργεια για να «κυνηγήσει» περισσότερο το παιχνίδι γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 39-27.

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 7-4, 9-5, 12-8, 16-11, 18-14 (Ημιχ), 21-16, 27-18, 28-21, 30-24, 35-26,  39-27

Δίλεπτα : 3-4, Πέναλτυ : 4/3-5/5.

ΚΡΙΕΝΖ ΛΟΥΚΕΡΝΗ : Μπελκαϊντ 1, Σίπιτς 9, Κούτελ 3,  Τσέπιτς 1, Σμιντ 5, Ντελκιάπο, Μούσα, Ιντρίζι 1, Λάνγκενικ 3, Βόλφισμπεργκ 1, Στίναερτς 3, Σλουμπφ 6, Σέλκερ 1, Ορτλι 2, Μπονεφουά, Μπεμ 3.

ΑΕΚ : Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής , Ζάμπιτς 4, Κρητικός, Γιόνσον 1, Μαντάλινιτς 10, Μάλλιος 4, Τόμε, Ηλιόπουλος , Λιάπης 4, Μαρτίνοβιτς 1, Αρσιτς, Σόκολιτς, Λέμος 2, Κεδέρης 1.

Η Ανάλυση του Άκη Ζήκου για το χαμένο πρωτάθλημα |AEK After 20/05/24 (VIDEO)